Spousta lidí, jen při sebemenším náznaku nějaké bolesti, okamžitě sahá po nějaké zázračné pilulce, která jim má ulevit. Už nepřemýšlí o tom, jestli ten barevný pomocníček čirou náhodou neničí jejich organismus, důležitá je jen rychlá pomoc s jedním problémem. Přitom občas bolest můžeme zvládnout i přirozeně a přírodně tak, že naše zdraví nebude vůbec poškozováno a peněženka nezhubne díky výdajům za léky.
Léky na bolest hlavy může zastoupit několik věcí. Na začátku bychom měli odstranit všechny zdroje hluku a také výrazně ztlumit prudké světlo. Můžeme jít rovnou do tmavé místnosti a nebo v létě během dne bychom alespoň měli zatáhnout závěsy. Pak je třeba si sednout a začít meditovat a nebo alespoň zhluboka klidně dýchat a nakonec ještě je dobré přidat ke kůře meduňkový čaj případně podpořený jemnou masáží spánků. Bolest hlavy může také vyvolávat alkohol, nikotin, čokoláda a nebo ořechy.
Bolest zubů můžeme řešit také tradičním způsobem a léky přitom necháme v šuplíku. Ověřený prostředek byl, je a bude obyčejný hřebíček. Jeho kvalitu potvrzuje i to, že výtažky z tohoto koření jsou součástí některých anestetik, které jsou mimo jiné využívané také v zubařských ordinacích po celém světě. Většinou se doporučuje hřebíček rozdrtit a pomazat jim bolestivé místo, případně, pokud víme o díře v zubu, tak je možné ji uklidňujícím hřebíčkem „vyplnit.“ Bolest zubů ve skutečnosti někdy znamená bolest dásní či odhalených zubních krčků. V takovém případě raději než léky použijme odvar z šalvěje, dubové kůry nebo heřmánku. Uklidní nás také kašička, kterou si vytvoříme z lněného semínka zalitého horkou vodou.
Bolest břicha může mít obrovské množství příčin. Než se začneme ládovat libovolnými léky, je užitečné zjistit, proč nás zrovna bolí. Jako prevenci na uklidnění můžeme vyzkoušet heřmánkový čaj, ale bohužel tady při dlouhodobých obtížích opravdu pomáhá jen lékař. Rozhodně nejsou dobré pilulky, které mohou některé příznaky utlumit a v případě ostrých zánětů, prasklých vředů atd. opozdit naši reakci. V některých případech může jít i o vteřiny. Pokud bolest břicha doprovází průjem, nezapomínejme na neustálé doplňování tekutin, abychom zabránili zdraví nebezpečné dehydrataci.
No a poslední velmi obvyklý neduh je ischias neboli také lidově houser. Tady rady a doporučení spíše obtíže zmírní, ale odstraní je ve skutečnosti pouze čas. Léky také mají jen tlumící funkci. Pokud jsme doma a bolest nám vystřeluje až do lýtek, lehněme si na břicho, to si podložme polštářem a ruce dejme podél těla. A odpočívejme. Rozhodně se nenechme nikým masírovat či napravovat, tím bychom jen problémy výrazně zhoršili. Vaše záda ať jsou pro okolí naprosté tabu. Pokud možno se navíc vůbec neshýbejme. Během housera je nutná také psychická pohoda, ze života eliminujme jakékoliv stresové situace.