V lidovém léčitelství, zvláště v severní a východní Evropě, byla březová šťáva považována za velmi účinné léčivo. Občas byla dokonce označována i za nápoj bohů (roli ambrozie má ale více přírodních nápojů). Připisovaly se jí omlazující, posilující a regenerující účinky. Doporučovala se mladým dámám, měla zvyšovat jejich krásu a přitažlivost.
Březová šťáva obsahuje vitamíny C a B. Kromě toho v ní najdeme řádku minerálů, za zmínku stojí měď, hořčík, vápník, fosfor a železo. A také jsou zde aminokyseliny, kyselina listová i citronová a také fruktóza. Přírodní medicína ji doporučuje při problémech s ledvinovými kameny. Přesněji má působit preventivně u lidí, kteří mají sklony k tomuto zdravotnímu problému. Také by měla posilovat játra, očišťovat je a stimulovat jejich práci. Doporučuje se na posílení imunity a různé detoxikační kůry. Zvláště užitečná může být při různých sezónních únavách.
Můžeme si ji samozřejmě koupit v obchodě. Ale pokud známe nějaké hezké březové háje, není problém si šťávu „vyrobit“ vlastními silami. Nejlepším obdobím pro sběr je brzké jaro, kdy se strom budí po zimě a proudí ním životodárná míza. Vybereme si nějakou hezkou, ale ne příliš starou břízou o průměru minimálně dvacet centimetrů. Poté něčím ostrým píchneme do stromu a pozorujeme, jestli se neobjeví kapka. Pokud ano, opatrně, tak abychom zbytečně nepoškodili strom, navrtáme aku vrtačkou nebo například nebozízkem, mělký otvor s mírně šikmým sklonem (šťáva má vytékat a kapat dolů). Tradičně se za nejlepší pro sběr považují tlusté větve rostoucí na jižní straně stromu, ale z praktických důvodů se vrtá většinou ve výšce půl metru.
Do otvoru vsuneme trubičku, pod kterou připevníme libovolnou nádobu – může to být láhev nebo sklenice, rozhodneme se podle toho co máme doma a co umíme jednoduše ke stromu připevnit. Nádobu něčím přikryjeme, aby nám do ní zbytečně nepadalo listí a kůra. Pak už nezbývá nic jiného než čekat. Březová šťáva kape dost pomalu, sběr trvá převážně den. Po sběru nezapomeňme otvor uzavřít štěpařským voskem nebo stromovým balzámem. Naším cílem je přeci březová šťáva a ne mrtvý či nemocný strom. Ačkoliv v sezóně z jedné břízy můžeme vytěžit deset až patnáct litrů, nedělejme to. Vezměme si maximálně dva až tři a pokud potřebujeme více, tak vyhlédněme jiný strom.
Takto získaný nápoj má velmi krátkou trvanlivost, musíme ho držet v lednici a i pak bychom ho měli spotřebovat přibližně do pěti dnů. Po uplynutí této doby se už nám k ničemu nehodí, proto je nejlepší vše co nám zůstane čtvrtého dne pomalu odpařit na sirup, který následně užíváme místo cukru například do čaje. Šťávu můžeme jemně doma ochutit, tradičně se přidává troška zázvoru nebo med a nebo malinový sirup. Pokud si chceme udělat březovou detoxikační kůru, musíme popíjet přibližně decku nápoje třikrát denně po dobu patnácti dnů. Během detoxikace nesmíme pít alkoholické nápoje a vše co obsahuje kofein (čili i čaj).