U lidí, kteří se více věnují sportovní aktivitě, je natažený sval relativně častý zdravotní problém. Obvykle k němu dochází v situaci, kdy zapomeneme nebo odflákneme rozcvičku, případně to trochu přeženeme z cvičením. Také může být následkem náhlé změny směru pohybu. Takže každému je asi jasné, co bychom měli dělat, aby k potížím docházelo co nejméně. A také je dobré vědět, jak postupovat, když si ten nebohý sval přeci jen natáhneme.
Natažení svalu je ve skutečnosti lehčí formou natržení, kdy došlo k přetržení jen několika málo procent svalových vláken. Pro nemocného je rozdíl mezi oběma problémy hodně veliký. U natažení dojde k mírnému omezení pohybových schopností, u natržení jsou komplikace výrazně větší a léčba s rehabilitací trvá mnohem déle. Přitom příznaky obou problémů jsou de facto stejné.
Po natažení svalu dojde k menšímu zánětu, který se převážně projeví velmi silnou bolestí a otokem. Může se také objevit menší podlitina. Čím je sval nataženější, tím je citlivější při každém pokusu o pohyb a také při jemném prohmatání. Občas jsou doprovodným jevem i křeče. Mezi příznaky patří bodavá až řezavá bolest, která vychází přímo z místa, kde se nám svalová vlákna natrhla. Při dotyku zesiluje.
První pomoc a léčba je v případě nataženého svalu celkem jednoduchá. Na místo bychom měli přiložit co nejchladnější obklad (například látkou obalený sáček s ledovými kostkami). Díky tomu by mělo dojít ke zmenšení otoku a snížení bolesti. Zranění chladíme přibližně patnáct minut, jestli cítíme úlevu, další opakujeme až po dvou hodinách. I když se nám většinou během dvaceti čtyř hodin udělá lépe, je stejně dobré navštívit lékaře, který zjistí, jestli přece jen nedošlo k natržení (jestliže výrazná bolest nezmizí do dvou dnů, návštěva u lékaře je nutností). Druhý den, pokud akutní bolest povolila, můžeme natažený sval masírovat teplou sprchou, někdy se při domácí léčbě doporučuje střídat teplou a studenou. Několik dnů bychom si měli dopřát klidovější režim, kdy postiženou končetinu zatěžujeme jen minimálně. Během té doby mohou pomoci s rychlejší regenerací svalstva různé masti. Léčba nataženého svalu by měla trvat přibližně čtrnáct dní, pokud vše probíhá v pořádku, již na konci prvního týdne můžeme ho opatrně rozcvičovat.