Nebezpečné antibakteriální mýdlo

Oranžové tuhé mýdloV posledních letech stále více lidí používá antibakteriální mýdla a gely. V oblibě je mají hlavně mladé maminky, které se snaží zabránit svým ratolestem v kontaktu s čímkoliv, co by možná mohlo vyvolat nějaké třebas i sebemenší zdravotní problémy. Tento přístup může být mírně diskutabilní, navíc zrovna u používání antibakteriálních mýdel se ukazuje, že ve skutečnosti může být i zdraví velmi nebezpečný.

Nebezpečný triclosan a triclocarban

Během posledních patnácti až dvaceti let vědci začali věnovat výrazně větší pozornost látkám, kterým antibakteriální mýdla vděčí za většinu svých účinků. Zaměřili se hlavně na triclosan a triclocarban. Ty můžeme najít v nepřeberném množství kosmetických a čistících přípravků*. Triclosan je většinou v těch tuhých a triclocarban v tekutých. Objevili je v moči těhotných matek a také v pupeční krvi, což znamená, že se tyto látky dostávají i do krevního oběhu nenarozených dětí. Podle různých výzkumů mohou způsobovat problémy s vývojem rozmnožovací soustavy a navíc je dost pravděpodobné, že při častém užívání snižují účinnost antibiotik. Také existuje velmi silné podezření, že mohou být zodpovědné za vznik rakoviny kůže, problémy s metabolismem a některé hormonální potíže.

Zákaz

V návaznosti na tyto a další alarmující informace se na začátku září roku 2016 rozhodl americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zakázat ve Spojených státech používání triclosanu, triclocarbanu a sedmnácti dalších látek, které se při výrobě antibakteriálních přípravků používají. Také upozornil na to, že společnosti nedokázaly prokázat vyšší účinnost přípravků* obsahujících tyto chemikálie. Navíc nedokázaly ani to, že jejich dlouhodobé užívání nemůže vyvolat zdravotní potíže. Firmy mají rok na to, aby se rozhodnutí FDA přizpůsobily. Ještě před ohlášením tohoto klíčového rozhodnutí se některé velké společnosti samy rozhodly ukončit či modifikovat výrobu kosmetických přípravků, které zakázané látky obsahovaly.

A jak je to u nás? Zatím ticho po pěšině. Úřady ani novináře téma asi příliš nezajímá. Prodejci i výrobci produkty (a nejde jen o antibakteriální mýdla) obsahující chemikálie zakázané v USA radostně prodávají dál. Takže zákazníkům nezbývá nic jiného, než pečlivě zkoumat složení prodávaných přípravků a doufat, že je na obalu uvedeno vše, co kupovaný výrobek obsahuje. A že se nežádoucí látka nemaskuje pod nějakým nevinnějším názvem…

* Látky zakázané FDA můžeme dokonce najít i v některých obyčejných „neantibakteriálních“ mýdlech, šamponech nebo také v zubních pastách.

** Možná se to někomu bude zdát absurdní, ale mnoho vědeckých výzkumů naznačuje, že používání „úplně obyčejných“ mýdel a vody odstraňuje choroboplodné zárodky stejně dobře, jako mnohonásobně dražší antibakteriální zázraky. Firmy mohly tato tvrzení vyvrátit, ale nějak se jim to nepodařilo. FDA doporučuje místo „speciálních“ přípravků používat obyčejné mýdlo a vodu, případně výrobky, které zabíjejí choroboplodné zárodky alkoholem.