Vitamín E odehrává v našem těle velmi důležitou roli. Pomáhá léčit záněty, zlepšuje tvorbu červených krvinek a má také velmi silné antioxidační účinky. Dospělí lidé by měli každý den dodávat organismu alespoň kolem patnácti miligramů této v tuku rozpustné látky. Jenže jak ukázalo několik vědeckých výzkumů, zhruba tři čtvrtě populace, ani této relativně nízké úrovně nedosahuje. Dlouhodobý nedostatek vitamínu E může mít pro nás i docela vážné následky.
Příznaky nedostatku vitamínu E
Symptomy a projevy nedostatku tak zvaného éčka se trochu liší podle věku. U nemluvňat se mohou objevit problémy s očima, nízká váha a také pomalejší či špatný rozvoj. U starších dětí může dojít k potížím vyvolaným špatným fungováním jater. Častá je i horší koordinace pohybů, ochablé svalstvo, pomalejší růst a také se často vyskytuje problém s padáním víček. U dospělých se nedostatek vitamínu E projevuje slabším nedokrvením, neurologickými potížemi, špatnou kvalitou vlasů, pomalým hojením ran a také stařeckými skvrnami. Ty se mohou začít objevovat už po třicátém roku života.
Následky dlouhodobého nedostatku
U dětí bývá největším problémem dlouhodobého nedostatku vitamínu E neuropatie a celkové rozvojové problémy. U dospělých je škála problémů výrazně širší. K nejmírnějším potížím se dá zařadit například oslabené libido, rychlejší únava, slabší odolnost na stres nebo zhoršená koncentrace. K významnějším patří problémy se zrakem, oslabení imunity a svalové křeče. Mezi nejhorší následky dlouhodobého nedostatku éčka patří zvýšené riziko výskytu šedého zákalu, různá onemocnění oběhové soustavy a také větší pravděpodobnost, že se u nás objeví rakovina.
Doplňujeme éčko
Reklamní mágové se nás samozřejmě budou snažit přesvědčit, že vitamín E nejlépe do těla dostaneme jen díky jejich pilulkám nebo kapičkám. Ale ve skutečnosti bychom si doplňky potravin měli kupovat jen ve skutečně odůvodněných situacích (například pokud náš organismus špatně vstřebává tuky) a pokud možno až na doporučení lékaře. Co víc, nadměrný a zbytečný přísun éčka má i mírně negativní vedlejší účinky (nevolnost, bolesti hlavy nebo oslabení imunity) a podle některých výzkumů dokonce může v delším časovém horizontu… zhoršit schopnost organismu bojovat s rakovinným bujením. Zjednodušeně řečeno – naše buňky obklopené nadměrnou ochranou proti volným radikálům budou příliš „rozmazlené“ či „zlenivělé“ a nebude mít nacvičenou přirozenou obranu. Takže všeho s mírou.
Většině lidí stačí jen mírně upravit jídelníček a budou mít po problémech. K nejlepším zdrojům vitamínu E patří olej slunečnicový, kukuřičný a hroznový semínek. V nemalém množství ho také najdeme v lískových oříšcích, mandlích, obilí, semínkách a v tučnějších mořských rybách. Jedna lžíce oleje nebo hrstka ořechů by měla pokrýt polovinu potřebné denní dávky pro dospělého člověka.