Nejčastější chyby při sprchování

Nerezová sprcha v akciI k tak obyčejné aktivitě, jakou je sprchování, bychom měli přistupovat s trochou znalostí. Velmi často při každodenní sprše a činnostech, které jsou s ní spojené, děláme stále stejné, ale zároveň úplně zbytečné chyby. Podívejme se na sedm nejčastějších a nejvýznamnějších.

Žínka, houbička i kartáč

Všechny houbičky, kartáče i žínky se postupem času stávají semeništěm různých bakterií i nečistot. Bohužel rychlé propláchnutí po každém sprchování rozhodně nestačí. Měli bychom je pravidelně vyčistit v co nejteplejší vodě, případně vyprat a nebo rovnou vyměnit.

Peeling s rozumem

Peeling, kterému se většina žen věnuje pod sprchou, je rozhodně užitečný, ale také je i hodně módní. Naneštěstí módní aktivity v mnoha případech napodobuje bez hlubších znalostí problematiky. Podobné je to i u odstraňování drobných kousků odumřelé pokožky. Rozhodně nám prospívá, ale neměli bychom se mu věnovat příliš často. Obecně se doporučuje maximálně jednou až dvakrát týdně.

Čištění zubů

Čištění zubů bychom se sprchováním spojovat neměli. Není to vyloženě chyba, ale této aktivitě je nutno věnovat dostatek času. Většina lidí si je ve sprše jen tak přejede tam a zpět a má dojem, že už má vše za sebou. Přitom zubní péče by měla trvat přinejmenším několik minut (zubaři doporučují aspoň dvě na pouhé čištění, ale tím to přeci nekončí). Navíc i kdybychom se o zuby postarali správně, je úplně zbytečné během tak dlouhé doby pouštět vodu jen tak zbůhdarma na zem nebo na hlavu.

Nečesání vlasů

Spousta lidí má velké problémy s lámavými vlasy. Může to mít mnoho příčin, ale jedna z nich vzniká i během sprchování, kdy si také převážně myjeme i vlasy. Jenže málokdo si je před mytím rozčesává… A to je chyba, protože se nám pak mnohem víc cuchají, musíme s nimi více škubat a tím pádem je i oslabujeme. Mytím bychom pak měli začínat, abychom se vyhnuli případnému pocuchání během sprchy.

Holení

Pokud se během sprchování rozhodneme pro holení (a je jedno, jestli si dámy budou holit nohy a nebo pánové strniště na bradě), počkejme s tím raději až na konec sprchy. Kůže i chloupky působením páry i teplé vody změknou, otevřou se folikuly a vše proběhne mnohem snadněji. Navíc díky tomu je mnohem menší riziko podráždění pokožky nebo dokonce nějakého zranění.

Mytí vlasů

Mezi obvyklé chyby, které při sprchování děláme, patří i příliš časté mytí vlasů. Ano, svádí to. Zdá se nám logické, využít tu chvilku a umýt vše včetně hlavy. Člověk má pak takový čistější pocit. Jenže neustálým mytím vlasů je oslabujeme a navíc postupem času povzbudíme vlasové žlázy k větší tvorbě mazu. Pokud z nějakých důvodů musíme hlavu mýt hodně často, používejme k tomu co nejjemnější přípravky nebo přímo dětskou kosmetiku.

Příliš horká voda

Teplá voda příjemně uvolňuje a během chladnějších dnů navíc dokáže rozehřát celý organismus. Ale příliš horká sprcha je také chybou. Zvláště pokud si ji dopřáváme hodně často a dlouho. Vysušuje kůži a to následně může vyvolat různé problémy, jako je například ekzém, přesušenost a svědění.