Nétí – s jogíny na ucpaný nos

Od podzimu do jara přichází sychravé období, které znamená také větší výskyt různých sezónních problémů. Ucpaný nos patří mezi ně. V lékárnách prodávají mnoho různých prostředků, které noc pročišťují i v moudrech bab kořenářek najdeme nápovědu, jak nos s pomocí přírody zprůchodnit. Ale je možné nahlédnout dále za hranice a podívat se, jak se o nos starali již od pradávných dob v Indii. Metoda Nétí totiž neléčí jen ucpanost, ale slouží také k tomu, abychom si svůj frňáček udržovali dlouhodobě v dobrém stavu.

Jde vlastně o pravidelné vyplachování dutin, díky kterému z nosu dostáváme zaschlé zbytky hlenů, prach a různé jiné nežádoucí nečistoty. Milovníci jógy mu připisují i další blahodárné účinky. Nétí má působit jak na tělo (oči, plíce, uši a krk), tak i na duši, neboť očistný zákrok má nás pomáhat udržet v psychické rovnováze. Technika je velmi jednoduchá a dá se říci, že i bez cviku by ji měl zvládnout hned na poprvé každý.

Budeme potřebovat nějakou konvičku (nejlepší je speciální typ, přímo určený pro výplachy nosu a dutin) – důležité je, aby hubička dokázala co nejpečlivěji ucpat nosní otvor.  V nouzi se hodí i malé nádoby na čaj a nebo lázeňské pítka. V hrnci ohřejeme přibližně půl litru vody na teplotu lidského těla a rozmícháme v ní malou lžičku soli. Tekutinu nalijeme do vybrané konvičky.

Hlavu nakloníme nad umyvadlo nebo nějaký lavór, natočíme ji na bok a poté pomalu lijeme polovinu obsahu nádobky do horní dírky. Voda by měla svobodně vytékat tou dolní. No a samozřejmě poté hlavu otočíme a stejným způsobem zužitkujeme i druhou polovinu vody. Poté co dokončíme výplach, na střídačku ucpeme nosní dírky a silněji vyfukujeme zbytky vody. Stále máme hlavu nad dřezem, protože občas díky Nétí, ucpaný nos ještě něco extra při vyfukování uvolní. Na konec jemně osušíme kapesníkem okraje nosu, hlavou při tom kýváme nahoru a dolu a silněji při tom dýcháme.

První zkušenosti s Nétí mohou být trochu nepříjemné, největší problém mají lidé, kteří se neumí potápět či při plavání nabírají velké množství vody do nosu. Ale je dobré se tuto metodu naučit, protože jednak léčí ucpaný nos, ale navíc díky odstranění prachu z dutin odstraňujeme z těla i různé bakterie nebo alergeny, které by nám dlouhodobě mohly ublížit ještě více než otravná rýma.  Jogíni by tuto techniku měli provádět denně, normálnímu člověku by mělo stačit jednou za týden.