Okurku se využívalo v kosmetice již ve středověku. Její vysušená a rozdrcená na prášek semínka se míchala s pudrem a jemně nastrouhaná dužina nakládaná na obličej byla tehdejší verzí dnešních hydratačních přípravků. Při péči o pleť můžeme po okurce sáhnout i dnes, je plně přírodní a také velmi účinná.
1. osvěžující okurkové obklady – vezmeme si větší okurku, pořádně omyjeme a nakrájíme na tenčí plátky. Neloupeme ji, protože ve slupce se nachází mnoho zdraví a kůži prospěšných látek. Plátky obložíme své ruce nebo je přiložíme na oční víčka. Necháme účinkovat přibližně deset minut. Používáme v situaci, kdy máme suché dlaně a nebo se cítíme velmi unaveni.
2. očišťující a rozjasňující pleťová maska – nastrouháme si část pořádně omyté okurky a z nastrouhané zeleniny vymačkáme jednu lžíci šťávy. K ní přidáme trošku čerstvého droždí, rozmačkáme na řídkou kašičku a naneseme ji na pleť. Necháváme účinkovat přibližně čtvrt hodiny.
3. tonik na pigmentové skvrny – do půl skleničky podmáslí dáme několik středně tlustých plátků okurky (podobně jako výše musí být pořádně umytá, ale neloupaná) a necháme je naložené dvě a půl hodiny. Pak okurku vytáhneme a podmáslím tři dny natíráme kůži na místech se skvrnami. Po celou dobu je držíme v lednici.
4. hydratační a vyhlazující pleťová maska – pečlivě umytou okurku nastrouháme na jemném struhadle a směs naneseme na obličej. Necháme účinkovat patnáct minut, po uplynutí této doby obličej pořádně umyjeme. Je to asi nejklasičtější a také již mnoho staletí nejoblíbenější druh domácí okurkové kosmetiky.
5. maska pro krásné vlasy – nakrájíme na menší kostky půl okurky, přidáme jedno vejce, lžíci medu a lžíci kvalitního oleje (může být panenský olivový, ale hodí se i libovolný jiný lisovaný za studena) a všechno rozmixujeme na hladkou kašičku. Připravenou směs naneseme pečlivě na vlasy, ty zabalíme do fólie a ještě schováme pod teplým ručníkem. Necháme působit přinejmenším půl hodiny a poté si hlavu pořádně opláchneme a vlasy rozčešeme.