Olej vyrobený z bezových květů pomáhá při bolestech kloubů, nachlazení a také při potížích s trávicí soustavou. Využití najede také při domácích masážích. Připravitř ho můžeme dvěma způsoby, jeden recept využije čerstvé květy, které následně macerujeme za studena. V druhém receptu zase použijeme bezový květ sušený a olejový extrakt získáme louhováním účinných látek v teplé lázni.
Využití bezového oleje
Nejčastěji se domácí bezový olej používá při bolestech kloubů a svalů, kdy ho jemně vtíráme do kůže v blízkosti postiženého místa. Květy mají mírně anestetické vlastnosti a pomáhají regenerovat naši tkáň. Proto olejíček může pomoci například i proti nepříjemnému svědění způsobenému hmyzem nebo kůži spálené sluncem. Jeho dobré hydratační vlastnosti najdou široké využití v domácí kosmetice. V případě nachlazení se výtažky z bezových květů používají buď k inhalování při aromaterapii nebo je vetřeme do hrudníku (podobně, jako se to dělá s tak zvaným psím sádlem). Vnitřně se podává při bolestech břicha nebo zánětech trávicího traktu. V takovém případě vypijeme jednu lžičku oleje před nebo v průběhu jídla.
Recept na výrobu oleje za studena i za tepla
Pro domácí výrobu se nejčastěji využívají různé panenské oleje, které výslednému výrobku přidají ještě další zdraví prospěšné vlastnosti. Sáhnout lze po olivovém, konopném, dýňovém, lněném nebo třeba po lisovaném z hroznových jader. Při přípravě za studena naplníme čirou sklenici čerstvými květy, které jsme před tím nechali zavadnout a zalijeme ji vybraným olejem, tak aby byly dokonale zakryté. Vše přikryjeme čistou lněnou utěrkou a za občasného promíchání necháme na světlém a teplém místě macerovat přibližně tři týdny. Nádoba nesmí stát na přímém slunci, aby nedocházelo k žluknutí. Následně tekutinu přecedíme do vyvařených lahviček, které uskladníme v lednici. Pozor, z důvodu vyššího obsahu vody olej z čerstvých květů bezu má relativně nízkou trvanlivost. Otevřenou lahvičku spotřebujeme do dvou týdnů.
Při výrobě za tepla dvě stě padesát gramů sušené drogy zalijeme půl litrem oleje. Vše pomalu ohříváme ve vodní lázni na velmi malém plameni nebo v troubě nastavené na maximálně 60-70 stupňů po dobu přibližně tří hodin. Hotový lék přecedíme do lahviček vyrobených z tmavého skla a uskladníme. Bezový olej vyrobený za tepla má výrazně vyšší trvanlivost a do otevření nemusí být uložený v chladu (ale vedle sporáku ho také nenechávejme :)).