Olivový olej, přesněji jeho původní panenská varianta, patří mezi oblíbenější potravinářské produkty posledních let. Mnoho lidí si i přes určitý počáteční odpor zvyklo na zvláštní chuť, protože o jeho skvělém působení na zdraví se píše snad úplně všude. Používat se dá nejenom v kuchyni, při pohledu na složení různých kosmetických prostředků často zjistíme, že pro krásu je využíván možná ještě častěji než pro žaludek.
Popularita olivového oleje má velmi staré kořeny. Každý, kdo nespal na hodinách dějepisu, ví, že antičtí Řekové a zvláště Římané o pěstování oliv na olej (a také pšenice a vína) téměř opírali svůj ekonomický systém. Používal se samozřejmě hlavně v kuchyni, ale jeho aplikace jako léčebného nebo dokonce kosmetického prostředku byla tehdy také velmi rozšířená. Velmi známý antický lékař Galén, zaznamenal téměř pět stovek různých přípravků a léčebných postupů, jejichž základem bylo právě využití panenského olivového oleje.
„Olivák“ který je neodmyslitelnou součástí Středomoří zaujal i různá moderní vědecká bádání, která mimo jiné i jemu připisují to, že lidé v Jižní Evropě mají obecně o něco lepší zdraví než v jiných regionech. Obsahuje hodně fosforu, železa, draslíku, vitamínů A, B, C, D a E. Milujeme ho také (a nebo vlastně hlavně) pro vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a měli bychom si ho také vážit protože je v něm zdraví prospěšný chlorofyl.
No dobře, kyseliny, vitamíny a jiné minerály ceníme, protože víme, že prospívají všemu, co je „uvnitř.“ Krása se ale týká spíše toho co je „zvenčí.“ V tomto případě olivový olej můžeme využít například na vlasy. Díky jeho působení budou krásně hebké a hlavně nádherně lesklé. Potřebujeme jeden žloutek, jednu lžíci olivového zázraku, půl sklenky našeho národního chmelového všeléku a šest kapek citronové šťávy. Vše pečlivě rozmícháme a směs vetřeme do vlasů tak, abychom zároveň pořádně promasírovali i pokožku na hlavě. Necháme působit dvacet minut, po uplynutí této doby vlasy opláchneme vlažnou vodou a umyjeme co nejjemnějším šamponem.
Může nám také pomáhat s pokožkou. Dlouhodobým zkoušením je prokázané, že pravidelné masírování olivovým olejem omezuje vznik strií a také nás chrání před celulitidou. K těmto účelům je lepší ještě panenský zázrak posílit jalovcovou silicí (olejíčkem) – šest lžic oleje na dvanáct kapek silice. Tuto směs pečlivě vtíráme do pokožky přibližně tři minuty každý den. No a nakonec můžeme použít jen čistý olivový olej k zjemnění a regeneraci pleti na obličeji. Ohřejeme ho, jemně vetřeme do tváře, zakryjeme gázou a ručníkem a vše necháme působit čtvrt hodiny.