Dobromysl obecná, mnohem známější pod názvem oregáno, se řadí mezi nejpopulárnější koření využívaná v české i zahraniční kuchyni. Zvláště v posledních letech, spolu s růstem obliby středomořských receptů, i její obliba raketově stoupá. Ale redukovat dobromysl pouze do role zajímavého ochucovadla by byla škoda. Je to také léčivá bylinka, jejíž účinky lidová medicína využívá už přinejmenším od dob antického Řecka a Říma. Jedním z tradičních léků je také oregánový olej, který si můžeme vyrobit i doma.
Výroba oregánového oleje je snadná, ale zabere trochu času. Budeme potřebovat čerstvou bylinku (využijeme celou vrchní část – čili stonky, květ i listy), nějaký dobrý panenský olej (nemusí být olivový, velmi kvalitní domácí olejíčky vyrobíme i z řepkového či slunečnicového lisovaného za studena) no a samozřejmě také nějakou vyvařenou a vysušenou nádobu, ve které výroba bude probíhat (klasická půllitrová sklenice by měla stačit) a vyvařenou láhev, kde olejíček uskladníme. Oregáno hodně nahrubo nakrájíme, vložíme do sklenice a zalijeme vybraným olejem. Uzavřeme, dáme do hrnce s vodou, který uvedeme do varu a hned vypneme, sklenici necháme v horké vodní lázni přibližně deset minut, pak ji vytáhneme a položíme na hodně slunečné místo. Každý den nádobu protřepeme a po dvou týdnech hotový olej přecedíme do vhodné lahvičky, kterou uzavřeme a uskladníme ve tmě a ve chladu.
A jaké účinky má oregano a tím pádem i oregánový olej? Vnitřně se užívá* při problémech s imunitou, pro zlepšení práce jater, při dlouhodobé slabosti a únavě, je doporučován při některých typech alergií a také při různých druzích bakteriálních a mykotických potíží. Často se tvrdí, že má podobné účinky jako přírodní antibiotika, také má pomáhat v boji proti parazitům i kandidóze. Stejně jako koření přidané do jídla i olej zlepšuje trávení a urychluje metabolismus. Zevně je užívaný hlavně pro své velmi dobré antimykotické a dezinfekční účinky, působí také relaxačně při různých formách aromaterapie nebo v koupelích a tradičně se vtírá do kůže při revmatu (nebo je součástí různých domácích mastiček na problémy s klouby a svaly). Využít ho můžeme také při inhalaci během některých nemocí spojených s dýchacími cestami.
* při čištění ústní dutiny nebo problémech s parazity dáme dvě tři kapky oregánového oleje na lžíci oleje kokosového a vše držíme v ústech několik minut. Pak směs vyplivneme. Při jiných potížích se většinou podává jednou až dvakrát denně půl lžičky domácího olejíčku smíchaného s vlažnou vodou nebo troškou přírodního sirupu. Pozor, oregánový olej se nedoporučuje velmi malým dětem a i dospělý by měl raději dlouhodobé vnitřní užívání konzultovat s odborníkem.