Podle Světové zdravotnické organizace je deprese čtvrtým nejzávažnějším zdravotním problémem dnešní doby, kterým trpí přibližně deset procent populace. Špatnou náladu mívá občas každý, jenže deprese není pouze o náladě, ale o celkové psychické kondici, která se následně odráží i na fyzickém zdraví. Na rozptýlení chmur nabízí farmaceuti stovky či možná tisíce různých přípravků, ale ani v tomto případě příroda nezůstává pozadu. Proti depresím a špatné náladě si můžeme doma vyrobit ovesné kapky.
Příznaky deprese
Většina lidí si depresi představuje jen jako špatnou náladu, která přeci po nějakém čase musí sama zmizet. Není to pravda. Rozladěnost, smutek a ponurý pohled na svět je jen jedním ze symptomů tohoto zdravotního problému. Příznaků je ale mnohem více. Člověk s depresí ztrácí zájem o aktivity, které ho dříve bavily, má pocit, že je úplně k ničemu a stále si něco vyčítá. Objevují se sebedestruktivní myšlenky a chování. Nemocný ztrácí schopnost koncentrace a většinou má problémy s rozhodováním. Také se postupně zvyšují potíže se spánkem. V některých případech se jedná o chronickou nespavost, v jiných zase o opak – člověk by nejraději spal celý den. Většinou se dostaví také pokles energie a neustálý pocit únavy. Velmi často se objevuje i pokles libida. Lidé s depresemi také mají potíže s metabolismem a chutí k jídlu. Je to trochu podobné, jako u problémů se spaním. U jednoho se se to projeví nadměrnou žravostí u druhého zase naprostou ztrátou chuti k jídlu. Často také dochází k narušení menstruačního cyklu a zácpám.
Kapky z ovesné nati
Na přípravu kapek si musíme nejdříve někde sehnat ovesnou nať a sedmdesátiprocentní líh (pokud máme silnější, tak ho naředíme odpovídajícím množstvím vody). Oves se sbírá před květem. Na jednu dávku potřebujeme přibližně šest set gramů čerstvé nati (kterou pak pomalu usušíme) a nebo si koupíme rovnou sto gramů sušeného. Drogu nadrobíme do pečlivě vymyté a vysušené sklenice a zalijeme ji půl litrem lihu. Nádobu pečlivě uzavřeme. Skladovat ji můžeme kdekoliv, světlo nebo tma či rozdílné teploty nemají na přípravu ovesných kapek žádný vliv. Každý den sklenici pečlivě protřepeme. Po čtyřech týdnech tekutinu přecedíme přes pláténko, které ještě vymačkáme. Hotový lék rozlijeme do připravených lahviček. Při problémech s depresí podáváme patnáct kapek třikrát denně. Z důvodu vysokého obsahu alkoholu lék není vhodný pro děti a těhotné i kojící matky. Pokud již bereme nějaké medikamenty, jeho užívání je rozumné zkonzultovat ještě s odborníkem. Ovesné kapky můžeme také používat při potížích se stresem, nespavostí, podrážděností a úzkostných poruchách. Také se tradičně se podávají na zlepšení metabolismu, jako prevence proti vzniku močových kamenů a pro zmírnění negativních dopadů menopauzy.