Mango je malý tropický zázrak, jehož skvělou chuť a pozitivní vliv na zdraví objevili obyvatelé indického subkontinentu před více než čtyřmi tisíci lety. Ti mu také začali říkat ovoce bohů. Do Evropy dorazilo až někdy kolem sedmnáctého století, ale jednalo se konzervovanou nebo sušenou raritu, která příliš zájmu nevzbudila. Teprve s rozvojem rychlého transportu a kvalitního skladování se můžeme s čerstvým mangem setkat pravidelně i u nás. A určitě to stojí za to, protože také moderní věda začala potvrzovat vše, o čem lékaři v Indii psali dávno před tím, než začal náš letopočet.
Bojovník proti rakovině
Podle odborníků mango obsahuje látky, které mohou působit jako prevence proti vzniku zhoubných nádorů a možná nám v budoucnu pomohou s nimi i přímo bojovat. Jeden z výzkumů vedla v roce 2014 i doktorka Susane Talcott z Texas A&M University. Ukázalo se, že bujení buněk rakoviny prsu se po aplikaci polyfenolů z tohoto tropického ovoce snížilo o devadesát procent. Potvrdila tím předchozí výzkum z roku 2001, kdy na floridské univerzitě aplikovali myším výtažky z mangového protlaku. I v tomto případě byly výsledky povzbuzující. Sue Percival, jež výsledky tohoto bádání pro média komentovala, prohlásila, že mango „obsahuje jedinečné antioxidanty, které v jiném ovoci a zelenině asi nenajdeme“.
Mango a cukrovka
Tento exotický klenot může fungovat jako prevence i v případě další civilizační nemoci, jakou je diabetes. Testy, které výzkumníci provedli na myších, dokázaly, že mango dokáže chránit bakterie střevní mikroflóry, jejichž správná aktivita výrazně snižuje riziko onemocnění cukrovkou. Jen pozor, toto ovoce má docela vysoký glykemický index. Podle odborníků sice pravidelná konzumace může pomoci zabránit vzniku diabetu, ale pro lidi, kteří už onemocněli, bohužel mango příliš vhodné není. Látky, co působí jako prevence proti cukrovce, mají také pozitivní vliv na tlak, hladinu lipidů v krvi a celou oběhovou soustavu.
Kupujeme a jíme
Abychom si mohli mango opravdu vychutnat, musíme věnovat větší pozornost tomu, co kupujeme. V obchodech je nyní toto tropické ovoce celoročně, ale dá se také s mírnou nadsázkou říci, že celoročně máme ve většině marketů na výběr hodně podprůměrné plody. Je pravda, že se musí trhat nezralé a dozrávají průběžně po cestě, ale většinou je v obchodech najdeme ještě v podobě, která se ke konzumaci moc nehodí. Správně vyzrálé mango by mělo být červené nebo načervenalé. Čistě zeleným plodům se raději vyhýbejme. Na dotek by ovoce mělo pod tlakem palce trochu povolit, ale pozor, úplně měkké je už přezrálé. Kolem stopky lehce voní. Výhodou je, že doma můžeme nechat mango ještě „dojít“. Jen si musíme hlídat, abychom to nepřehnali.
A jak ho máme jíst? Plody musíme bezpodmínečně oloupat. Ano, je pravda, že ve slupce se nachází spousta zdraví prospěšných látek, ale také je vystavena působení různých chemikálií – kromě postřiků při pěstování také různým dalším přípravkům, které chrání ovoce během transportu, skladování a při dozrávání. Buď ho loupeme (pomůže nám s tím škrabka na brambory nebo ostrý nožík) jako jablko a pak různě obkrajujeme od pecky (tato metoda je vhodnější u měkčích plodů) a nebo ovoce podélně rozřízneme na tři části. Prostřední oloupeme a vykrájíme z ní co nejvíce dužiny. U krajních ostrým nožem nařežeme do dužiny mřížku (bez proříznutí slupky), následně mango otočíme a jednotlivé kostky vydloubneme.