Papája má zdravá semínka

Ovoce papáje

Původně středoamerická papája se dnes pěstuje po celém světě ve všech klimaticky příznivých místech a někteří lidé ji dokonce mají i doma v květináči. V posledních letech toto lahodné exotické ovoce získává stále více fanoušků nejen z chuťových důvodů, ale také proto, že má opravdu zajímavé vlastnosti. Ty se netýkají pouze dužiny. Velmi zdravá jsou i drobná semínka papáje, která můžeme jíst jen tak, nadrtit je na prášek a nebo si koupit nějaký suplement, který obsahuje jejich účinné látky.

Pro lepší trávení

V semínkách se schovávají zdraví prospěšné enzymy výrazně zlepšující celkovou činnost naší trávicí soustavy a urychlující spalování tuků. Všimli si toho i indiáni a v nasušené nadrcené podobě je využívali jako koření, které palčivostí trochu připomínalo pepř. Papája má navíc antibakteriální a protizánětlivé účinky, které žaludku i střevům pomohou v situaci, kdy musí zpracovat nějaké problematičtější jídlo nebo ve chvíli, kdy máme oslabený organismus a nejsme schopni z potravin získávat dostatek energie. Také brzdí množení škodlivých mikroorganismů, co může být užitečné při letních cestách za exotikou, kde za kvalitu potravin ruku do ohně opravdu nedáme. Pravidelná konzumace pomáhá s udržením správné kyselosti žaludku, jen nic se nemá přehánět – obecně se dospělým nedoporučuje dlouhodobě konzumovat více než sedm semínek denně. Malým dětem je raději nepodáváme – občas se uvádí, že dítě denně smí sníst maximálně jedno semínko na ukončených pět let života.

Proti parazitům

Papája obsahuje alkaloid karpain, který dokáže organismu pomoci v boji proti parazitům. Podle některých odborníků na přírodní léčbu lze z papájových semínek připravit jeden z nejúčinnějších domácích protiparazitních přípravků. Semínka zbavíme zbytků dužiny, omyjeme a necháme je vysušit na slunci nebo v sušičce. Následně je umeleme nebo rozdrtíme v hmoždíři na jemný prášek. Ten pijeme rozpuštěný ve vodě, nebo ho na lžičce promícháme s troškou medu případně můžeme přidat jednu až dvě malé špetky přírodního léku do zeleninových salátů.


Chrání ledviny a čistí játra

Flavonoidy obsažené v papáji a jejích semínkách do jisté míry dokážou působit jako prevence proti vzniku ledvinových onemocnění a chrání nás před problémy s močovými cestami. Léčitelé je doporučují i jako podpůrnou léčbu v případě rozvinutějších nemocí ledvin, ale v tomto případě je rozumné vše probrat s lékařem a zohlednit i léky, které bereme. Dužina a semínka urychlují detoxikaci jater a proto mohou být skvělým pomocníkem při různých očistných kúrách. Konzumovat je můžeme stejně jako při protiparazitické léčbě, jen v tomto případě nepřekračujeme celkové množství pěti semínek denně – v případě ledvin se doporučuje sníst jedno každé tři hodiny a u detoxikace jater stačí půl dávky ráno a druhá půlka večer.

Očistí pleť

Semínka papáji mohou pomoci také při potížích s trudovitou pletí. Někteří lidé, které pronásledovala téměř neléčitelná akné, si účinnost a také relativní rychlost léčby nemohli vynachválit. Kromě semínek papáji potřebujeme ještě trochu sušených listů. Všechno rozdrtíme v moždíři na jemný prášek. K němu postupně přidáváme malé množství vlažné vody a mícháme dokud nevznikne pasta. Naneseme ji v tenké vrstvě na problematická místa a necháme účinkovat. Vše smyjeme prudším proudem studené vody a pleť normálně ošetříme. Léčbu opakujeme každý večer, dokud uhříky neustoupí.