Na podzim, o zimě ani nemluvě, je velmi lehké nachladnout. Může za to, jak proměnlivé počasí, tak poté i zvýšené množství lidí kolem nás, kteří místo domácí léčby, svůj zdravotní problém kapénkami šíří dál. Mezi první příznaky patří rýma, teplota a případně také kašel. Je ale nutné proti nachlazení bojovat jen různými pilulkami, kapkami a spreji z lékárny? Naši předkové věřili spíše bylinkám a dnešní farmaceuti je většinou využívají při výrobě svých léčiv také. Tak proč chodit ke kovaříčkovi.
Rozhodně mezi nejpopulárnější bylinky, které se od dávných dob používají proti nachlazení, patří černý bez. Rozehřívá nás, bojuje proti zánětům a horečkám a navíc výrazně ulehčuje odkašlávání. Čili jak každý vidí, při podzimně-zimních problémech je téměř dokonalý. Používají se jak plody, tak i květy tohoto keře. Populárnější a jednodušší je vyrábění domácích léčiv z toho druhého. Můžeme si samozřejmě koupit pytlíčky již nasušené a rozdělené drogy, ale na pořádný čaj, je jeden takový sáček málo. Správný léčivý čajík z bezu by měl být uvařen ze tří lžic bylinky, které zalijeme sklenicí horké vody a necháme vylouhovat. Pro zesílení účinku je možné přidat citron, osladit se dá také, ale pokud možno medem a ne cukrem.
Další velmi známý bojovník s nachlazením je lípa nebo spíše přesněji lipový květ, který obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Podle tradiční medicíny je doporučován hlavně dětem a starším osobám, i když samozřejmě dospělé léčí výborně také. Pomáhá s pocením, působí jako přírodní anestetikum a navíc odstraňuje z našeho těla toxiny. S lipovým čajem je to podobné jako s bezem. Sice si můžeme koupit rovnou připravené sáčky, ale jejich obsah je příliš malý na tu správnou léčivou sílu. I v tomto případě zalijeme tři lžičky drogy sklenicí vroucí vody a necháme je deset minut louhovat. Nejlepší efekt dosáhneme, pokud thé ještě osladíme medem. Po vypití je nejlepší si lehnout do postele a potit, protože nápoj nás velmi rozehřeje.
Mírně exotičtější, ale v našich podmínkách již dlouhou dobu zdomácnělá, je šalvěj. Tento host ze Středomoří, který do české kotliny dorazil přibližně před tisíci lety, má protibakteriální, antiseptické a protizánětlivé účinky. Velmi dobře pomáhá při bolestech v krku a jeho různých zánětech. Pokud nás krček pálí a nebo jsme týrání neustálým kašlem, je dobré vyzkoušet šalvějové kloktadlo. Lžíci sušených listů zalijeme sklenicí vroucí vody, přikryjeme, odložíme na patnáct minut, přecedíme a necháme trochu vychladnout – nekloktáme horké, ale teplé. Používáme několikrát denně.
Dalším hostem z jihu je lékořice. Její kořen je výtečným bojovníkem proti nachlazení, protože pomáhá vykašlávat, má protizánětlivé, antivirové a antibakteriální účinky. Ačkoliv s podzimními problémy pomáhá velmi dobře, není tak populární jako jiné byliny. Hlavně protože má natolik výraznou vůni a chuť, která mnoha lidem není sympatická. Navíc by se lékořici měly vyhýbat těhotné a kojící ženy. Proti nachlazení si s kořene můžeme udělat velmi silný a kvalitní lékořicový odvar. Tři lžičky nastrouhané na jemno drogy zalijeme dvěma sklenicemi vody a vaříme přikryté přibližně tři minuty. Sundáme z ohně a odložíme na půl hodiny. Léčivo pijeme samozřejmě přecezené.
A poslední, pátou, bylinkou, které můžeme při nachlazeních věnovat pozornost je topolovka či proskurník růžový. Tradičně se používá černé květy, které nám pomáhají při odkašlávání. Podává se při zánětech horních cest dýchacích, velmi silném kašli a občas také i v situaci, když znenadání ztratíme hlas. Jedna lžíce květů se zalije půl druhou sklenicí vroucí vody, vše přikryjeme a odložíme na půl hodiny. Po uplynutí této doby směs zamícháme, povaříme tři minuty, odložíme na čtvrt hodiny a přecedíme. Lék podáváme třikrát denně po půl sklence. Může být využíván také jako kloktadlo.
🙂