První dočasný chrup, zvaný také lidově mléčné zuby, mnoho rodičů ignoruje. Existuje rozšířený omyl, že se stejně jedná jen o „krátkodobé řešení,“ takže si s ním vůbec nemusíme dělat těžkou hlavu. Samozřejmě to není pravda, správná péče o mléčné zuby velmi často rozhoduje o stavu chrupu v budoucnosti.
Dá se říci, že péče o zuby by měla začít vlastně ještě dříve, než se začnou prořezávat. I malým miminkům bychom měli jemně očišťovat dásně od zbytků různých příkrmů a mateřského mléka. Stačí namočit nějakou vatičku či neparfémovaný kosmetický tampón a jemně otřeme ústní dutinu (používáme buď vodu a nebo neslazený heřmánkový čaj). Snažíme se to dělat po každém jídle, ale pokud z různých důvodů nestíháme, tak se pokusme očistit dětská ústa alespoň před spaním. Chráníme mu tím dásně a navíc si vytváříme návyk, že péče o dětský chrup je každodenní samozřejmostí.
První kartáček kupujeme ihned, jak se začnou prořezávat zuby. Nečekáme, až celé vyrostou. Existuje spousta různých „čistítek“ pro miminka, každý tvrdí, že jeho výrobek je nejlepší, ale obecně vše určené pro velmi malé děti prochází přísnou kontrolou a tak se dá říci, že je celkem jedno, co koupíme. Nejdříve čistíme prořezávající se zuby a okolní dásně sami, dítěti kartáček do ruky dáme až přibližně kolem prvního roku života. Ale stále je to jen vlastně hračka, na kterou si má zvyknout, pořádná péče je v tomto věku stále jen na nás. Zubní pastu vybíráme také přibližně kolem prvního roku, tam se řídíme doporučením stomatologa. Ta se podle nových poznatků průběžně mění – dříve se radilo používat fluorové pasty od začátku, dnes se doporučuje s tím spíše počkat a pomaličku je zavádět nejdříve kolem třetího roku. Pastu nanášíme sami, na začátku stačí naprosté minimum (jen jakýsi povlak či namočení štětinek).
Když už si dítě začíná čistit zuby samo, musím mít kvalitní kartáček s měkkými ale hodně hustými štětinami. Dovolíme mu to už ve chvíli, kdy na to bude mít chuť (většinou je to kolem třetího až čtvrtého roku). Jenže to, že si začne šmidlat v puse kartáčkem ještě neznamená, že si čistí správně zuby. Až do nějakého osmého až desátého roku života nemá moc vyvinutou jemnou motoriku, která je tak nutná k pořádnému vyčištění zubní dutiny. Navíc se i ve chvíli, kdy je naučíme čistit pravidelně, stejně snaží tuto činnost mírně „odfláknout“ či možná přesněji urychlit. Proto by rodič měl přinejmenším jednou denně děcku zuby sám pořádně přečistit. Také bychom měli co nejvíce omezit přísun cukru a sacharidů a naučit dítě na pravidelné návštěvy u zubaře (o tom, jak mrňouse odnaučit strachu ze stomatologů si lze přečíst v jednom z našich dřívějších článků https://www.prostezdravi.cz/strach-ze-zubare-u-deti/).