Mráz ale i přetopené místnosti a k tomu navíc neustálé velmi silné teplotní skoky rozhodně našim vlasům neprospívají. Ty se mohou lámat, přemašťovat a nebo prostě celkově slábnout. Toto všechno bychom měli zohlednit při zimní péči o náš bujný porost hlavy.
Zimní péče o vlasy by měla začít rovnou v kuchyni nebo možná přesněji na našem jídelním stole. Musíme jim totiž dodávat ty správné látky, nyní jde hlavně o síru a glukózu. Navíc bychom měli jídelníček obohatit o železo, křemík, měď, jód a zinek. Vlasy totiž můžeme, jen s mírnou nadsázkou, považovat za jakousi špajzku našeho organismu. Právě sem si odkládá tělo různé minerály, které si okamžitě odebírá, když mu začnou chybět. A tím pádem se stav a samozřejmě i vzhled vlasů začne velmi rychle zhoršovat.
A jak bychom měli své zimní menu obohatit? Mimo jiné je tam potřeba zesílit přísun několika zdraví a vlasům prospěšných vitamínů. Vitamín A nám dodá mrkev, brokolice, paprika, broskve nebo melouny. Vitamín E zase obsahují rostlinné oleje a zelená zelenina a prospěšnou „bé šestku“ vyhledávejme v otrubách, ovesných vločkách a sóji. Měď, zinek a železo dodávejme tělu vnitřnostmi, červeným masem a vajíčky. Síru, či jak se spíše uvádí methionin a cystein, vyhledávejme též ve vejcích a masech, s tím že navíc se nám hodí drůbež a také ryby.
Pokud vidíme, že nám stále nic nepomáhá, je nutno vlasům dodat ještě navíc křemík. Obsahují ho ovocné slupky, takže rozhodně si v zimě neloupejme jablíčka ani hrozny. Také ho nám dodá všemocný česnek (český či středoevropský je z tohoto hlediska mnohem lepší než čínský či mexický) a případně také mateří kašička. Z bylinek je tady téměř všemocná přeslička, její vnitřní užívání bychom ale měli konzultovat s našim lékařem, abychom se vyhnuli případným problémům. Jako nápoj bohužel není vhodná pro každého.
Vnitřní péče o vlasy v zimě by měla doprovodit také vnější ozdravná kůra. K té nám nejlépe poslouží různé regenerační oplachy. Obecně doporučované bylinky jsou samozřejmě výše uvedená přeslička, ale také se hodí tymián, šalvěj a lipový květ. Ve všech případech si stačí pořídit nějaký bylinkový čajík (ještě lepší je přímo sušená neporcovaná bylina), který obsahuje námi vybrané léčivo a dva sáčky (nebo hrstku nasušené drogy) zalít přibližně půl druhou sklenicí horké vody (nejlepší je destilovaná, dešťová a nebo v nouzi předem ještě jednou převařená, neužíváme vodu přímo z kohoutku) a necháme louhovat dvacet minut. Po umytí hlavy si takto vytvořenou tekutinou opláchneme hlavu a necháme ji přirozeným způsobem vyschnout (čili bez drbání ručníkem a rozhodně bez fénu). Pokud máme velké problémy, tak vlasy oplachujeme denně.