Pelyněk můžeme najít na slunečných loukách v téměř celé Evropě. Dříve byl velmi oblíbenou léčivou bylinou, dnes trošku z domácích lékáren vymizel, protože jeho extrémní hořkost je pro mnoho lidí naprosto nepřijatelná. Přitom je to docela škoda, protože se jedná o jedno z nejúčinnějších přírodních léků proti nechutenství.
Nechutenství není jediný problém, který pelyněk pomáhá řešit. Můžeme ho využít i jako skvělou bylinu po příliš sytém či těžkém obědě – zlepšuje trávení jako málokterá bylinka. Také zvyšuje tvorbu žluči, má antiseptické vlastnosti, je přírodním antiparazitikem (při potížích s roupy se často dělaly pelyňkové klystýry) a působí proti křečím. Lidoví léčitelé ho někdy doporučují i při problémech se slinivkou. Tradičně se pelyněk sbírá od července do září, ale díky teplým zimám a rychlému nástupu teplých dní, můžeme se sběrem začít už někdy v červnu. Seřezáváme přibližně třicet centimetrů nezdřevnatělé části, sušíme ho při teplotách do čtyřiceti stupňů (jestliže ho necháváme sušit venku, tak vybíráme nějaké místo s celodenním stínem).
Na klasický nálev budeme potřebovat dvě lžičky čerstvé, drobně nasekané bylinky nebo jednu lžičku sušené drti. Zalijeme je sklenicí vroucí vody a necháme pod pokličkou louhovat dvacet minut. Před pitím nápoj přecedíme a protože má opravdu hodně hořkou chuť, můžeme ho osladit medem nebo sirupem – zvláště pokud bychom chtěli pelyňkový nálev podávat dětem. Na nechutenství se tradičně podává čtvrt sklenky před jídlem, na trávení by měla stačit lžíce před nějakým vydatnějším pokrmem. Stejným způsobem se připravuje i tekutina potřebná pro antiparazitické výplachy.
Pelyněk lze také naložit do lihu. Pět vrchovatých lžic nadrobené čerstvé drogy zalijeme přibližně jednou deci čtyřiceti procentního špiritusu a necháme louhovat zhruba den a půl. Pak přilijeme litr bílého, necháme další den a půl a nakonec vše pečlivě přecedíme přes gázu. Tu samozřejmě ještě vymačkáme, abychom využili každou kapičku léčivého extraktu. Na nechutenství se podává jedna malá lžička třikrát denně přibližně dvacet minut před jídlem.
Pozor, pelyněk není vhodný pro těhotné a kojící ženy, opatrní bychom měli být i u dětí. Navíc ve větším množství může vyvolat zvracení. Tuto bylinu se nedoporučuje užívat dlouhodobě a jako v případě všech bylinek i tady je lepší se nejdříve poradit s odborníkem, jestli zrovna pro nás je to pravé ořechové.