Pelyněk estragon čili latinsky Artemisia dracunculus – česky bychom to mohli přeložit jako Artemidin dráček či hádek – rozhodně nepatří k nejčastější náplni našich kořenek. Dříve se používal mnohem častěji a to nejen v kuchyni, patřil i mezi tradiční léčiva na různé neduhy.
Svou hořko sladkou chutí a vůní estragon trošku připomíná anýz, i když je výrazně aromatičtější. Do jídel se přidává až ke konci, protože jeho vůně a chuť se po delším zpracování vytrácí. Kořenit touto odrůdou pelyňku můžeme ryby i mořské plody, dušenou a vařenou zeleninu, omelety, pečené vepřové, hovězí, telecí a kuřecí maso. Špetku koření můžeme podle chuti přidávat i do omáček a polévek, čerstvé lístečky příjemně obohatí chuť zeleninových salátů. Skvěle se hodí při domácí výrobě kečupu, rychlokvašek, okurek v octu a také do kysaného zelí. Můžeme ho také najít v některých druzích hořčice a v provensálském koření.
V domácí lékárničce by určitě neměl chybět estragonový ocet, navíc ho zvládne vyrobit opravdu každý. Stačí si vzít sklenici s octem, tradičně by to měl být vinný nebo jablečný, ale v nouzi stačí i obyčejný „lihák,“ přidat pár větviček čerstvého estragonu, nakapat šťávu z poloviny citronu, uzavřít a protřepat. Bylinku necháváme louhovat přibližně deset dní, občas sklenici či lahvičku protřepeme. Poté už jen stačí připravený estragonový ocet přecedit a můžeme ho uskladnit k dalšímu použití.
A jak ocet z pelyňku využít? Například při problémech se záněty ústní dutiny, dásní či při potížích s afty se doporučuje lžičku léčiva smíchat se lžičkou vody a touto směsí vykloktat. Malou lžičku denně by podle lidových doporučení měli pít lidé, kteří mají problémy s parazity a nebo je trápí zácpa. Octové masáže by měly prospívat i lidem s revmatem a obecně pomáhají prokrvení pokožky. Jednu lžičku octa můžeme přidat do jednoho litru vody a touto směsí si po umytí hlavy opláchneme vlasy. Měly by pak být krásně lesklé a hebké a navíc estragonová kůra pomáhá odstranit nadměrné množství lupů. V některých případech, ale to je hodně individuální, může pomoci při potížích s akné.
Z estragonu můžeme připravit také nálev. Jednu lžíci sušené byliny zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme louhovat pod pokličkou čtvrt hodiny. Pak tekutinu přecedíme. Lék se podává na zlepšení trávení, proti nadýmání a je také doporučován lidovou medicínou jako močopudný přípravek.