Peroxid vodíku nejen na rány

Peroxid vodíku je tady s námi již téměř dvě stě let. Objevil ho již v roce 1818 francouzský chemik Louis Jacques Thénard. Dnes ho najdeme ve většině domácích lékárniček – je to jeden z nejoblíbenějších dezinfekčních přípravků tradičně používaných na různé rány. Ale tím možnosti jeho léčebného využití zdaleka nekončí.

1. jak už bylo uvedeno, peroxid vodíku je tradiční přípravek používaný na větší či menší rány. To bylo také jedno z jeho prvních využití, které se začalo praktikovat ve francouzských nemocnicích již v první polovině osmnáctého století. V dnešní době ale velká část odborníků od jeho pravidelného užívání při ošetřování ran odrazuje. Zjistilo se, že sice zranění opravdu desinfikuje, ale zároveň mírně poškozuje zdravou tkáň a tím pádem zpomaluje hojení. Doporučuje se jen v případě, že rány jsou velmi silně znečištěné a nebo na nich přímo vidíme první náznaky infekce. Kontakt zranění s peroxidem by měl být co nejkratší.

2. tradičně se peroxid vodíku doporučovalo i při mírných zánětech v dutině ústní. Lžičku tekutiny rozředíme ve sklenici vody a několikrát denně si touto směsí ústa vypláchneme. Léčba navíc odstraňuje nepříjemný zápach a vyběluje zuby. Peroxid není vhodný v situaci, kdy máme silný zánět dásní a nebo se nám v ústech tvoří větší rány. V takovém případě by se díky němu jen zpomalilo hojení. Příliš časté užívání peroxidu může navíc podráždit sliznici.

3. peroxid vodíku se dá využít také na akné, protože hubí bakterie, které tento problém vyvolávají. Stačí nanést trochu okysličené vody na kosmetickou vatičku a ošetřit vřídek. Podobně jako v situaci ran je i tady malý háček. Léčba by se neměla opakovat častěji než jednou za sedm dní, protože peroxid příliš vysouší pokožku. Pro velmi citlivou pleť tato péče je převážně také nevhodná.

4. pro celkovou regeneraci organizmu a při zánětech průdušek můžeme vyzkoušet peroxidovou lázeň. Budeme potřebovat dva litry roztoku, který nalijeme do plné vany a rovnou se do ní ponoříme. Koupel by měla trvat přibližně půl hodiny. Příjemným vedlejším účinkem je navíc pocit uvolnění.

5. peroxid vodíku může pomoci také při různých mykózách. Když nás trápí plíseň nohou nebo nehtů, můžeme si je namáčet v tekutině, kde roztok smícháme v poměru jedna ku jedné s vodou.

Při experimentech s peroxidem nesmíme zapomínat, že je určen pouze k vnějšímu užívání. Při každé radikálnější domácí léčbě je dobré všechno ještě probrat s odborníkem.