Máta je jednou z nejpopulárnějších bylinek, kterou si snadno vypěstujeme nejen na zahrádce, ale i doma v květináči. V středomořské a blízkovýchodní kuchyni se často využívá při vaření. Dokáže přidat velmi zajímavou chuť dokonce i masovým pokrmům. V létě se s ní můžeme často setkat ve velmi oblíbeném drinku mojito a její lístečky se přidávají pro lepší chuť do karaf s chlazenou vodou a ovocných limonád. Významnou roli hraje také v domácím léčitelství. Mátový čaj se tradičně podává pro lepší trávení a při žaludečních potížích. Ale léčivých účinků má výrazně více. Podíváme se na ně na následujících řádcích.
Máta na trávení
Jak už je uvedeno v předchozím odstavci, domácí léčbě se mátový čaj nejčastěji využívá právě proti nechutenství, pro lepší trávení nebo při různých problémech se žaludkem či celou trávicí soustavou. Podává se i při průjmech virového původu a výtažky z této voňavé bylinky můžeme najít v mnoha přírodních kapkách na žaludek. Zlepšuje tvorbu žaludečních šťáv a také dokáže urychlovat metabolismus. Čaj pomáhá při nevolnosti včetně té cestovní zvané kinetóza.
Bylina proti bolestem
Máta ale nepůsobí pouze na naši trávicí soustavu. Přesněji některé její účinky, které umí s pozitivním výsledkem vyřešit hodně trablů spojených se žaludkem či střevy, dokážou pomoci i v jiných situacích. Obsahuje látky, které na naše tělo působí analgeticky a pomáhají proti křečím. Máta umí úspěšně zasáhnout při bolestivých menstruacích nebo při ledvinové kolice. Mentol přináší úlevu i při zevním využití. Obklady namočené do mátového čaje a nebo čerstvé rozmačkané lístky lze přikládat na bolavé svaly, klouby či hmyzí štípnutí.
Inhalace při nachlazení
Při problémech s horními dýchacími cestami může být máta opravdu výtečným pomocníkem. Pro inhalaci můžeme používat silice, ale hrst lístků zalitých vařící vodou splní svůj účel velmi podobně. Uvolní nos od rýmy i průdušky, pomůže odkašlávat a po inhalování budeme moci výrazně lépe dýchat. Navíc páry prosycené vonnými esencemi mají antivirotické i antibakteriální účinky. Takže mátová inhalace může pomoci zkrátit dobu onemocnění.
Pro klid v duši
V dnešní uspěchané době je každá přírodní pomoc při boji se stresem k nezaplacení. Občas je moudré prozkoumat zkušenosti našich předků. Mátu se používalo při různých očišťujících rituálech. Lístky se rozhazovalo v ložnici a šálek mátového čaje se spolu s meduňkou nebo třezalkou podával před spaním. Věda tato pozorování do jisté míry potvrdila. Máta sice nemá nějaké výrazné hypnotické účinky, ale dokáže uvolnit svalstvo a celkové napětí. Díky tomu člověk může jít do postele s čistou hlavou a lépe se mu spí. Existují také výzkumy, které naznačují, že látky obsažené v mátě pomáhají zmírnit bolesti hlavy a po dvou až třech hodinách od vypití šálku čaje mohou přinést trochu úlevy i při migrénách.
Mátový čaj na hubnutí
Neexistuje nějaká univerzální látka, díky které by se nám jako mávnutím kouzelné hůlky podařilo shodit nadbytečná kila. Hubnutí vyžaduje nemálo úsilí i vytrvalosti. Ale existují čistě přírodní látky, které nám mohou pomoci v boji nežádoucími kilogramy. Najdeme je i v mátě. Pravidelně popíjený čaj dokáže snížit pocit hladu. Zlepšuje trávení, umožňuje trávicí soustavě lépe zpracovávat všechny výživné látky obsažené v potravinách a rychleji odstraňovat „odpad“. Celkově zrychluje metabolismus. No a mimo jiné jeho příjemná chuť u mnoha lidí dokáže do jisté míry nahradit touhu po nápojích obsahujících cukr a také kofein či tein.
Máta může většině lidí pomoci při mnoha různých problémech. Jenže i tady existují jistá ale. Lidé, kteří mají potíže s dvanácterníkem či žaludečními vředy by se jí měli vyhýbat. Opatrní by měli být i žlučníkáři. Nedoporučuje se také dětem do pěti let a není vhodná pro kojící ženy, protože může přibrzdit nebo dokonce zastavit laktaci.