Křeče v nohách se mohou objevit po nějaké náročné fyzické aktivitě nebo po dlouhodobém sezení na židli a nebo dokonce jen tak z ničeho nic – na první pohled vlastně úplně bez důvodu. Někdy je to záležitost jen pár vteřin, ale v mnoha případech bolest ve svalu přetrvává třeba čtvrt hodiny. Vždy je to velmi nepříjemné, a proto je užitečné znát různé způsoby, jak si s křečemi poradit.
1. jestliže máme po ruce led, můžeme ho přiložit na sval a nechat maximálně deset minut působit. Dojde k lepšímu prokrvení tkáně a uvolnění svalstva. Pozor, led nepřikládáme na holou kůži, nejlepší je ho dát do nějakého plátěného sáčku nebo zabalit např. do utěrky – omezíme tím riziko vzniku omrzlin. Podobný efekt jako ledování mají různé chladivé masti a spreje.
2. pokud zpozorujeme, že máme problémy s křečemi hlavně v noci, pomoci nám může každovečerní teplá, ale ne horká koupel. Voda by měla mít kolem třiceti sedmi stupňů (čili zhruba teplotu lidského těla). Její účinky můžeme vylepšit ještě solí, namáčení ve vodě by nemělo trvat déle než patnáct minut.
3. podobně jako koupel pomohou i teplé obklady. I v tomto případě lze zesílit jejich účinek, stačí že do vody, do které namočíme látku určenou na obklad nakapeme trochu aromatické silice.
4. další věcí, která pomáhá je masáž. Základní zvládne každý, prostě buď mneme bolavý sval shora dolů a nebo na něj tlačíme krouživými pohyby (po směru hodinových ručiček). Taková masáž přináší úlevu, i když na začátku můžeme na chviličku cítit větší bolest – pozor, masírovat musíme silně, jemné hlazení kůže nemá žádný efekt.
5. úlevu také přináší jeden prostý cvik. Při křeči v lýtku nebo v chodidle může pomoci, když chytíme rukou prsty na nohách a snažíme se nohu co nejvíce narovnat (asi každý viděl v televizi sportovce, jak se tímto způsobem protahují). Mimochodem jak už bylo uvedeno na začátku, občas jsou křeče důsledkem dlouhého sezení v jedné poloze. V takovém případě je rozumné se preventivně co nějaký čas protahovat.
A jedna drobnost na konec. Pokud vidíme, že problémy s křečemi nás trápí výrazně častěji než lidi kolem nás, je velmi pravděpodobné, že na vině je nedostatek hořčíku a draslíku. V takové situaci bychom si měli mírně upravit jídelníček, aby obsahoval dostatek těchto minerálů.