Podbělový med a sirup

Květ podbělu je vhodný na výrobu léčivého sirupu a medu - credit Pixabay by Hans

Podběl je vytrvalá bylina, jejíž hezké žluté květy jsou jedním z poslů jara. Patří také mezi první léčivky, které se po zimě objeví v naší přírodě. Sbírá se květ, který při domácí léčbě nejčastěji používáme proti kašli a při různých zánětech horních cest dýchacích. V sezóně si můžeme do zásoby připravit chutný podbělový med a také sirup.

Sběr a příprava medu

Výrobu medu i sirupu samozřejmě budeme muset zahájit sběrem. Vybíráme taková místa, která jsou mimo hlavní negativní dopady civilizace, jako je prach, smog nebo chemická hnojiva. Záměna s jinou rostlinou je v tomto případě asi málo pravděpodobná. Maximálně si ho můžeme splést s pampeliškou, která je také léčivá. Na podbělový med si budeme muset nasbírat přibližně dvě stě gramů květu. Ty zalijeme půl druhým litrem vroucí vody, přikryjeme a necháme do druhého dne louhovat. Poté tekutinu přecedíme a vymačkáme do ní všechnu šťávu, co se nám podaří z kvítků dostat. Podběl vyhodíme, základ na med dáme do hrnce, přisypeme přibližně půl druhého kilogramu cukru, přidáme šťávu ze dvou citronů (můžeme je také vydrhnout, rozříznout na čtvrtiny a dát vcelku), uvedeme do varu a za stálého míchání povaříme, dokud nám vše nezhoustne. Hotový a ještě horký podbělový med rozlijeme do předem připravených sterilních sklenic, zavíčkujeme a uskladníme ve tmě a chladu.

Podbělový sirup

Při výrobě sirupu se nic nestane, když se mezi květy přimíchají i listy, mají podobné účinky, jen zde je již větší riziko záměny s jinými rostlinami. Na základní porci si musíme nasbírat tolik kvítků, aby nám naplnily jednu litrovou sklenici. Do ní je velmi silně napěchujeme na střídačku s několika vrstvami cukru krystal nebo krupice. Nádobu uzavřeme a uložíme do chladu a tmy na přibližně dva měsíce. Po uplynutí této doby podbělový sirup přecedíme, dokonale vymačkáme, necháme přejít varem a přelijeme do vyvařených sklenic a víček. Z jedné litrové nádoby bychom měli získat přibližně kolem dvou deci sirupu. Skladujeme ho v lednici.

Kontraindikace

Pozor, podle nejnovějších výzkumů podběl (čili i sirup nebo med) bychom neměli podávat malým dětem a těhotným a kojícím ženám. V nadměrných dávkách může vyvolat nevolnost, zvracení, nespavost, podrážděnost a zvýšený tlak. Přípravky s podbělem se nedoporučují užívat déle než po dobu dvou týdnů, protože rostlina obsahuje látky, které v nadměrném množství mohou poškodit játra.