Význam pohybu pro naše zdraví byl jasný už našim prapředkům. Na konci středověku mezi lékaři kroužilo rčení, že pohyb možná nenahradí všechny léky, ale ani když použijeme všechny léky dohromady, tak nenahradíme pohyb. O této pravdě asi dnes už nikdo nepochybuje. Podívejme se podrobněji, proč a jak bychom se měli hýbat.
Pohyb je přirozená činnost, která má vliv na celý náš organismus a zvláště na kostru a páteř. Problémy s páteří jsou v dnešní době tak časté, že se je začíná řadit mezi civilizační choroby. Je to způsobeno naší prací a také pasivním trávením volného času. Nehýbeme se tolik jako naši předkové, svaly nám slábnou, páteř je příliš přetížená a začíná bolet. Později se mohou z nedostatku pohybu rozvinout i různá závažnější onemocnění, jako je například osteoporóza. Měli bychom si zapamatovat, že lidská páteř není stvořena pro sedící polohu. Nejpřirozenější je pro ni stání a leh. Ležet nemůžeme neustále, tudíž bychom měli co nejčastěji chodit. Tím zároveň posílíme svaly na břiše a na zádech, které jsou pro dobře fungující páteř klíčové.
Naši kostru pohyb nechrání pouze tím, že posilujeme různé zanedbávané svalstvo. Asi každému je jasné, že nám také pomáhá spalovat kalorie a tím úspěšně reguluje naši váhu. Fyzická aktivita je pro udržení kil pod kontrolou mnohem důležitější než desítky různých diet a úprava jídelníčku. Pohybem zlepšujeme trávení a omezujeme rizika vzniku takových nemocí jako je například rakovina tlustého střeva nebo cukrovka. A v neposlední řadě bychom neměli zapomínat, že při procházkách se zvyšuje tvorba hormonu štěstí. To nám pomůže se zvládnutím stresu, který je nedílnou součástí dnešní doby.
Chození na pravidelné procházky, to je rovnou půlka zdraví v kapse. A ještě další čtvrtinku můžeme přidat tím, že některé pravidelné pohyby budeme vykonávat správným a zdravým způsobem. Začneme u vstávání, nevrháme se z postele rovnou na nohy, ale místo toho pomalu protáhneme ruce, sedneme si a až po chvilce vstaneme. Při chození se nehrbíme a hlavu držíme vzpřímenou. Pokud možno nenosíme boty s podpatky. Pokud máme sedavou práci, musíme to tělu vynahradit aktivním odpočinkem. Při jízdě autem bychom měli mít opřenou hlavu, narovnaná záda a zadek posunutý co nejvíce dozadu. Těžké předměty zdviháme vždy v podřepu, při narovnávání zatneme břišní svaly. Při přenášení čehokoliv se snažíme rovnoměrně rozložit váhu na obě ruce či ramena. No a samozřejmě při počítači dodržujeme zásady správného sezení a děláme si pravidelné přestávky na protáhnutí. Ale o tom už více bylo například zde.