Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) přibližně každý pátý člověk trpí nedostatkem železa. Ve většině případů se tento problém projevuje zvýšenou únavou a také chudokrevností. Přitom potravin, které tento minerál obsahují, vůbec není málo. Jen je musíme znát a samozřejmě také trochu přizpůsobit svůj pravidelný jídelníček.
Z hlediska vstřebávání jsou nejlepším zdrojem železa živočišné produkty. Ty obsahují větší množství tak zvaného hemového železa, které organismus dokáže absorbovat* výrazně lépe (do dvaceti procent) – jeho vstřebávání je méně ovlivněno celkovou hladinou železa v organismu a účinky jiných složek obsažených v potravinách. Železa najdeme nejvíce ve vnitřnostech (hlavně v játrech), žloutku, hovězím mase (i v jiných druzích je železa celkem dost, ale hovězí je nejlepší) a v mořských rybách a plodech.
Jenže kolik člověk může sníst masa a živočišných produktů… Proto ve většině světa lidé dostávají železo do těla hlavně v podobě nehemové (až 90 procent přísunu). V tomto případě je užitečné znát způsoby, jak zlepšit celkové vstřebávání, protože jinak efektivita je dost mizerná. Buď k danému produktu z říše rostlinné přidáme i nějaký živočišný produkt a nebo zvýšíme při jídle přísun vitamínu C, chlorofylu, mědi, kobaltu nebo manganu. Mezi nejlepší zdroje nehemového železa patří sezamová semínka, luštěniny, zelená zelenina, sušené ovoce a také různé oříšky.
Naše prabáby měly i jeden zajímavý trik či domácí lék, který se doporučoval v případě chudokrevnosti, kterou i bez znalostí moderní medicíny spojovaly jednoznačně s železem. Do jablka se zasunuly tři velké železné hřebíky (neměly by být poniklované) a odložilo se je minimálně do druhého dne (pokud bylo ovoce tvrdé, většinou se mělo v něm hřeby nechat celkem tři dny). Pak je stačí vytahat a celé jablko sníst. Doporučovalo se jíst jedno jablíčko denně po dobu přinejmenším jednoho týdne nebo dokud neustoupí viditelné příznaky anémie.
* Jestliže máme potíže s přísunem železa, je rozumné v jídelníčku zavést také určitá omezení. Měli bychom snížit množství vypité kávy, čaje a také to nepřehánět s vlákninou (je sice potřebná pro správné fungování trávicího systému, ale hodně omezuje jeho absorpční schopnosti, takže ji jíme raději výrazně před nebo výrazně po konzumaci potravin obsahujících velké množství železa).