Deprese je tak častým a závažným problémem, že se tomuto tématu rozhodla Mezinárodní zdravotnická organizace věnovat během Dne zdraví v roce 2017. A není divu. Je obtížné přesně určit, kolik lidí na světě trpí depresemi, ale podle odborných odhadů to může být až neuvěřitelných čtyři sta milionů. V naší zemi WHO a jiné zdravotnické organizace zaznamenali kolem pěti set tisíc případů. Boj s tímto zdravotním problémem někdy vyžaduje léčbu farmaky, ale v mnoha situací stačí jen trochu změnit životní styl a také upravit jídelníček. I úplně obyčejné potraviny mohou být v boji proti depresi a těžkým psychickým stavům velmi účinné.
Mrkev
Všem potížím je vždy nejlepší předcházet. Týká se to i deprese. Některé potraviny účinkují téměř okamžitě, konzumace jiných zase garantuje, že se zdravotní problémy buď neobjeví a nebo se budou vyskytovat v mnohem slabší míře. To druhé je právě případ mrkve. Je (podobně jako další výrazně barevné druhy zeleniny) velmi dobrým zdrojem silných antioxidantů. Podle vědeckých výzkumů volné radikály mají hodně negativní vliv na náš mozek – zvláště v situacích, kdy jsme pod tlakem stresu nebo depresí. Antioxidanty pomáhají jejich škodlivé působení výrazně omezit.
Ořechy
Ořechy jsou malou pokladnicí zdraví prospěšných látek. Obsahují spoustu stopových prvků a vitamínů, které prospívají našemu zdraví. Také jsou zdrojem kvalitní bílkoviny a vlákniny. Z hlediska deprese je nejzajímavější vysoký obsah serotoninu. Podle některých odhadů konzumace přibližně třiceti gramů ořechů (což je vlastně malá hrstička) denně dokáže velmi výrazně zlepšit náladu a psychický stav. Navíc takové množství by nemělo mít zhoubný vliv na naši váhu.
Fazole
Zjednodušeně se dá říci, že vznik hormonu štěstí je závislý na pravidelném přísunu tryptofanu. Proto určitě není na škodu při problémech s depresí přísun této látky zvýšit. Mezi velmi dobré zdroje patří rostliny obsahující větší množství bílkovin. Patří mezi ně například luštěniny a mezi nimi je samozřejmě i fazole. Častější konzumace určitě není na škodu, případné potíže s trávením se dá řešit správně dobraným kořením a nebo bylinkovými čaji po jídle. Pozitivní efekt konzumace luštěnin na naši psychiku se většinou projeví už během několika hodin.
Špenát
Podle různých výzkumů problémy s depresí se objevují u lidí, kteří mají dlouhodobý nedostatek kyseliny listové. Tu musíme průběžně jídelníčkem doplňovat. Najdeme ji v mnoha různých potravinách. Mezi skvělé zdroje patří například obilné klíčky, chřest, droždí, brokolice nebo také špenát. Sklenička čerstvých listů dodá organismu přibližně dvě třetiny potřebné denní dávky. Jen nesmíme zapomínat, že tato zelenina obsahuje i kyselinu šťavelovou, která v nadměrném množství omezuje vstřebávání vápníku. Při časté konzumaci proto musíme zajistit i dostatečný přísun kalcia.
Mořské ryby
Vědci na Novém Zélandu zjistili zajímavý fakt. Lidé, kteří častěji konzumují tučné ryby mají méně psychických potíží a navíc se u nich tak často nevyskytují deprese. Způsobuje to mimo jiné dostatečný přísun omega-3 kyselin, které můžeme v dostatečném množství najít v mořských rybách. Obecně se říká, že by se na našem talíři měly objevovat alespoň dvakrát do týdne. Ke skvělým zdrojům kyseliny omega-3 patří například losos. Dalším pozitivním efektem časté konzumace mořských ryb patří snížené riziko infarktu, mrtvice a Alzheimerovy nemoci.
Jogurt
Kysané mléčné výrobky a hlavně různé kvalitní jogurty obsahují takzvané dobré bakterie, které pomáhají udržet naši trávicí soustavu v dobré kondici. Podle vědeckých výzkumů se díky tomu celkově zlepšuje imunita našeho organismu, jeho schopnost vstřebávat vitamíny i stopové prvky a v neposlední řadě má správné trávení pozitivní vliv na paměť i náladu. Jen si musíme dávat pozor, jaký jogurt jíme. Nejlepší jsou čisté bílé bez jakýchkoliv příchutí, cukrů, sladidel či pokusů o vytvoření tzv. light verzí.
Banány
Mezi lidmi se traduje, že proti depresi a psychickým problémům jsou skvělé banány. Částečně je to pravda, i když jak ukazují některé odborné studie, důvody jsou trochu jiné než ty, o kterých se doposud nejčastěji psalo. Ano, mají hodně serotoninu, ale náš organismus má problém s jeho správným vstřebáváním. Čím to tedy je, že banány prokazatelně dokážou naši psychiku ovlivnit? Lidé, kteří často jedí banány, mají menší touhu sahat po sladkostech a tím pádem se jim také vyhýbají radikální změny hladiny cukru, které negativně působí na naši náladu. Navíc jsou velmi dobrým zákuskem po fyzické aktivitě díky které se zlepšuje schopnost organismu využívat tryptofan.