Jaterník podléška (také se používá název jaterník trojlaločný) je léčivá bylina dříve rozšířená po téměř celé střední a východní Evropě. Nyní je v mnoha zemích chráněný. Za svůj název vděčí listům, které tvarem
trochu připomínají játra (mimochodem i latinské označení rostliny Hepatica nobilis se odkazuje na tento důležitý lidský orgán). V dnešní době se jedná o oblíbenou okrasnou rostlinu o jejímž dřívějším využití v medicíně už jen málokdo ví. De facto se používá pouze v homeopatii a to také jen v podobě různých výtažků.
Léčivé účinky jaterníku
Hojné využívání jaterníku mělo své kořeny v učení o signaturách rostlin. Podle tohoto přístupu se na každou nemoc dalo v přírodě najít léčivou bylinu díky jejímu tvaru nebo barvě. Podle středověkého filozofa Jakuba Bohme u jaterníku Bůh jednoznačně ukázal, k čemu ho máme používat. Jako léčivo na potíže s játry nebo žlučníkem ho doporučovali věhlasní lékaři a botanici jako například Hieronymus Bock nebo Pietro Andrea Matthioli. Kromě toho se užíval i jako močopudný a očišťující lék. Čerstvé listy ranhojiči přikládali na drobnější zranění. Velmi široké využití měly i nálevy z květů a listů. Používaly se při žloutence, zánětech průdušek, horečkách, migrénách, žlučníkových kamenech a během zánětu spojivek. Odvary se podávaly na zmírnění problémů s krvavými dásněmi, na odkašlávání a jako kloktadlo při angíně. Na vesnicích se sušená a nadrcená droga pila místo černého čaje.
Růže, která má trny
Při čtení předchozích řádků asi nejednoho člověka napadne, proč o této bylince, která má tolik zajímavých účinků, se skoro vůbec nemluví. Zvláště v dnešní době, kdy je móda na návrat k přírodní léčbě, by se dalo předpokládat, že přinejmenším internet bude plný doporučení, jak ji využívat. A tu kde nic, tu nic. Tedy přesněji internet je plný informací o jaterníku, ale ty se v drtivé většině týkají jeho pěstování. Důvod je prostý. Tato drobná bylinka obsahuje spoustu léčivých látek, ale bohužel v sobě skrývá i mírně jedovaté alkaloidy, kvůli kterým je její širší využití riskantní. Navíc u některých lidí dokáže vyvolat alergické reakce. Mezi příznaky otravy patří krvavý průjem, záněty sliznic, mdloby a potíže s dýcháním. Nadměrné užívání může vést k poškození ledvin. Proto je v tomto případě důležitá velká opatrnost. Pokud někoho zaujmou některé babské rady a možnosti využití jaterníku, tak by nejdřív měl vše pečlivě probrat s odborníkem a zvážit veškerá pro a proti.