Pro většinu lidí je samozřejmostí vyprat nové oblečení pořízené pro novorozence či velmi malé dítě. Mimo jiné i proto, že to patří k základním doporučením, které se učí budoucí maminky. Ale u starších dětí se tím už převážně příliš nezabýváme a dospělí si úplně nové oblečení (nebo např. povlečení) perou jen v minimálním množství případů.
Podvědomě si říkáme, že přeci z toho obchodu to musí být čisté a vyprané. Možná je to i pravda, problém je ale v čem to bylo prané a pak také v tom, kde výrobce, dovozce a samozřejmě i prodejce věci skladoval. A to bohužel není všechno. Každé oblečení od momentu výroby až do chvíle, kdy skončilo v naší nákupní tašce, převážně prošlo ještě desítkami rukou, ze kterých se mohly přenést různé bakterie, paraziti či plísně, které asi také nepovažujeme za příliš žádoucí. Stávaly se i případy, kdy lidé z úplně nového kusu oblečení dostali svrab nebo vši. Textilie jsou sice před tímto problémem velmi často chráněny pomocí různých chemických substancí, jenže… zvláště v Asii se jich používá nadměrné množství (v některých případech použitá dávka překračovala doporučené množství téměř tisíckrát), což vede k nežádoucím alergickým reakcím, které pak mohou vést i k dalším zdravotním problémům.
Z výše uvedených důvodů závěr musí být jen jeden. Praní nově koupeného oblečení je prostě zdravotní nutnost. Hlavně se to týká věcí, které jsou v přímém kontaktu s naší kůží, jako je spodní prádlo, různá pyžama, noční košile a samozřejmě už i v úvodu zmíněné povlečení. U bund a kabátů samozřejmě to nutné není, tam se při rozhodování, jestli budeme prát nebo nebudeme, řídíme hlavně čichem, protože někdy konzervující látky na nových věcech zanechávají nepříjemnou pachovou stopu. Prádlo a povlečení by se raději mělo před prvním použitím vyprat dvakrát, postupujeme přitom podle doporučení výrobce. U košil, svetrů, mikin etc. ve většině případů stačí jen jedno praní.