Předcházíme vadám skusu

Už od prvních měsíců života dítěte mohou rodiče udělat mnoho pro to, aby v budoucnosti jejich ratolest neměla různé vady skusu, které v starším věku řeší převážně už jen rovnátka. Samozřejmě někdy problémy způsobuje i dědičnost, ale ve skutečnosti se jedná pouze o zlomek případů, takže rodiče mohou většinám vad přecházet správným vedením a později i výchovou dítěte.

1. velmi důležité je správné kojení. Miminko se rodí s mírně zasunutou bradou, to je naprosto v pořádku, ale postupem času by se situace měla normalizovat. Pomůže i dobrá poloha při kojení a krmení, kdy je robě nakloněno pod úhlem přibližně čtyřicet pět stupňů, čímž je nuceno vysunout bradičku dopředu aby dokázalo obejmout prs či dudlík. Nepoužívejme žádné podložky nebo plenky pod lahvičkou, které by jeho bradu odsouvaly dozadu. Pokud je dítě krmeno z láhve, vybírejme kvalitní savičky, pokud možno doporučené dětským lékařem. Malé otvory jsou výrazně lepší, protože mléko pak stéká pomalu a dítě více pracuje kostmi a jazykem.

2. ohledně dudlíku se vedou velké spory. Někteří rodiče ho zatracují, jiní ho milují. Faktem je, že přibližně v druhém měsíci dítko začne sát svůj prstík a nebo růžek peřiny, pokud to dělají neustále, rozhodně je lepší přejít na dudlík – při výběru zde platí stejná pravidla jako u saviček, měl by být doporučený odborníkem. Ale ani „dudání“ není řešením na dlouhou dobu, přibližně kolem půl druhého roku života bychom ho měli dítku postupně odebrat (nejlepší období je když začíná chodit a objevovat svět z jiného úhlu pohledu). Pokud bychom dítě nechali cucat palec, tak se návyku zbavuje mnohem obtížněji.

3. při přechodu z mléka na tuhou stravu neulehčujme dítěti život. Pokud bude jíst velmi dlouho pouze různé přesnídávky a rozmixované kašičky, tak se mu budou vyvíjet hůře zuby a samozřejmě i čelist. Žvýkání tužší stravy (samozřejmě s rozumem, nemá smysl dávat dítěti betonový rohlík), je nejpřirozenějším cvičením.

4. u trochu starších dětí mohou vady skusu vyvolat některé „okusovací“ návyky. Musíme si všímat, jestli dítě necucá prst, neokusuje si nehty, nehlodá neustále do rtů nebo nemá neustále pastelku či nějakou menší hračku v koutku úst. Často je za tím nějaký menší stres, který je nutno odstranit. Pokud vidíme, že dítě se takto uklidňuje velmi často, je dobré ho naučit i jiné metody uvolnění – například žmoulání něčeho v ruce.

5. od nejmenších let posilujme u dítěte odolnost organismu. Dobrá imunita znamená méně nemocí. Vady skusu mohou vzniknout i z různých častých rým, kdy dítě s ucpaným nosem dýchá pusou. Pokud už robě rýmu má, hlídejme aby jeho frňáček byl pokud možno neustále čistý – důležité je to hlavně před spaním, pomoci může i trochu vlhčí vzduch, mořská voda (vincentka) do nosu a větrání.