Nemocem je vždy lépe předcházet, než je později léčit. V prázdninovém období to platí dvojnásob, protože i nějaké menší potíže na cestách dokážou dokonale pokazit dovolenou. Mezi nejčastější zdravotní problémy, které nás v zahraničí mohou potkat, patří rozhodně průjem. Někdy se sice může jednat o součást závažnějšího onemocnění, ale většinou nás trápí z důvodu nějaké nepozornosti či nedbalosti.
Průjmy nejčastěji pronásledují návštěvníky tropičtějších regionů a míst, kde je buď problém s vodou a nebo hygienické návyky jsou zhruba na úrovni první poloviny dvacátého století v Evropě. Podle různých průzkumů potíže s žaludkem se týkají až čtyřiceti procent turistů jezdících do Střední a Jižní Ameriky, Asie a Afriky. Proto zvláště v těchto místech bychom měli bezpodmínečně dodržovat několik prostých zásad.
– každé jídlo, které jíme na cestě, by mělo být čerstvé a z kvalitních surovin. Převážení různých předsmažených řízků v tropických oblastech je hra se zdravím.
– nejlepšími nápoji na cestách jsou různé čaje připravené z čerstvě převařené vody. Případně můžeme kupovat různé chladné tekutiny v láhvi, ale tady se mohou objevit už menší rizika spojená s kvalitou a hygienou lokální výroby.
– ovoce a zeleninu bychom měli před konzumací vždy pečlivě omýt a také oloupat. Čerstvé tropické plody na různých trzích jsou sice velké lákadlo, ale také obrovské riziko.
– před každým jídlem a přípravou pokrmů si musíme pečlivě umýt ruce mýdlem. Týká se to samozřejmě i stravování „na ulici.“ Pokud nemáme takovou možnost, raději svačinku odložme na lepší příležitost.
– zuby si myjeme v převařené nebo balené vodě, týká se to i oplachování kartáčku. Podobně jako u pití tekutin i zde platí zásada, že vařená je v některých regionech lepší než balená.
– pro nádobí a zvláště pro příbory, misky, skleničky, hrnečky a talíře platí to samé co pro zuby, přinejmenším na to poslední opláchnutí.
– větší pozor si dáváme na led, vejce, mléko a také na maso, ryby a mořské plody.
– různé pouliční bufety a jídelny mohou zvídavého turistu velmi přitahovat, ale přitahují také různé zdravotní potíže a samozřejmě i průjem. Jedná se o místa, kde se převážně nedodržuje evropské hygienické standardy.
– před cestou bychom si měli pečlivě nastudovat podmínky v místě, kam jedeme na dovolenou a také si pořídit dostatek kvalitních přípravků na různé žaludeční potíže a průjmy. Občas se doporučuje týden před cestováním zvýšit přísun probiotik.