Objevil se vám na kloubech nebo vystupujících kostech na noze žlutošedivý ztvrdlý výrůstek, který hodně bolí? Tak to znamená, že nejpravděpodobněji máte problémy s kuřím okem. Ačkoliv se nejedná o nějaký závažný zdravotní problém, stejně je to nepříjemná záležitost, kterou je potřeba nějakým způsobem řešit. Ale jako vždy je nejlepší potížím předcházet a proto je dobré vědět, díky čemu vůbec kuří oka vznikají.
U kuřích ok není ani tak důležité, že hodně ošklivě vypadají (i když i to samozřejmě také není úplně zanedbatelné). Největším problémem je bolest, která v některých případech téměř znemožňuje normální chůzi. Je to způsobeno tím, že v místě problému nám začne rohovatět kůže, ztvrdne a postupně se kuželovitě zanoří do hloubky a začne tlačit na kost.
Mezi hlavní příčiny tohoto stavu patří nevhodná obuv. Sice se většinou uvádí, že problém způsobují především špičaté boty případně ty na vyšších podpatcích, ale s kuřími oky se může setkat i ten, kdo má naopak obuv o číslo či dokonce několik čísel větší, kde se noha volně pohybuje a dochází tak k neustálému otírání a rohovatění pokožky na kloubech.
Ačkoliv špatně padnoucí a nepohodlné boty jsou příčinou nejčastější, nejedná se o příčinu jedinou. Kuří oka mohou vzniknout také například díky špatné chůzi (a tam je jedno, jakou obuv máme na nohách) – proto velmi často mají tyto potíže lidé s plochými nohami. V jistém procentu případů je také na vině genetika čili anatomie nohy, kdy má člověk obrovský problém najít jakoukoliv obuv, která by ho někde netlačila.
Mimochodem kuří oko se může objevit i na ruce. Tam jsou nejčastější příčiny dvě. Převážně problém způsobuje špatné (příliš pevné) držení propisky nebo tužky či pera případně otírání kůže při náročné manuální práci a a pokud se jedná o bříška na prstech, tak nejpravděpodobněji potíže vyvolalo… hraní na nějaký strunný nástroj (dá se říci, že se jedná o profesionální nemoc u houslistů a kytaristů).