Většina lidí si pod pojmem antibakteriální látky trošku nepochopitelně představuje jen nějakou syntetiku zakoupenou v lékárně či drogerii. Ve skutečnosti se pouze učíme od přírody. Tam najdeme mnoho rostlin, v nichž se ukrývá schopnost likvidovat bacily neméně účinně, jako to dokáže přípravek vymyslený farmaceutickou či kosmetickou společností. Přeci jen, někde jsme se inspirovat museli. Sice v případě vnitřních onemocněních bakteriálního původu je lepší se držet rad doktora a s přírodou pracovat jen po konzultaci, ale u potíží tohoto typu spojených s pletí (což je i například velmi obvyklá akné) leckdy nějaký výtažek či odvar z bylinky udělá stejnou službu jako drahý kosmetický přípravek.
Tymián neboli mateřídouška – převážně si ho lidé spojují pouze s příjemným kořením, které obohacuje mnoho jídel středomořské kuchyně. Ale jsou i tací, kteří vědí, že se jedná o velmi užitečnou bylinku, ze které lze připravit léčivý sirup nebo mast. A aby ne. Obsahuje totiž thymol, který je extrémně silná antiseptická látka. Mimochodem účinky tymiánu objevili už staří Egypťané. Kromě antibakteriálního působení, které lze využít nejen na vnitřní neduhy typu kašle, ale například při problémech s akné, tymián také reguluje tvorbu kožního mazu a stahuje.
Aloe vera – v poslední době je velmi oblíbená. Mnoho lidí si pravidelně kupuje různé nápoje, které obsahují nějaké to procento její dužiny. Takovýto drink rozhodně osvěžuje a jestli v něm není moc chemikálií, tak určitě zdraví neuškodí. Sukulent má totiž v sobě látky, které mají antibakteriální, protizánětlivé a stahující účinky. Při péči o tělo a zdraví ještě oceníme vyšší míru vitamínů A, B, C i E a užitečné minerály, mezi nimiž za zmínku určitě stojí selen, vápník a hořčík.
Břečťan – antibiotika máme baktericidní, čili likvidující bakterie a také bakteriostatické, neboli zastavující množení bacilů. Ten druhý účinek nalezneme v rostlině, kterou spousta lidí považuje jen za ozdobu zdí a plotů. Používá se břečťanový výtažek, jeho uplatnění je širší, protože díky vyššímu množství saponinů působí antimykoticky. Navíc velmi účinně stahuje póry, reguluje produkci kožního mazu a působí protizánětlivě.
Čaj – při pití krásně voňavého šálku černého nebo zeleného čaje jen málo lidí přemýšlí o zdraví. Nechávají se unášet příjemným aromatem Východu. Ale stačí podloubat trochu v paměti a asi většině se vybaví různé zdravotní či kosmetické rady, v nichž hrál svou roli vlažný sáček čaje. A není divu. Oba druhy mají protizánětlivé a antibakteriální působení (u zeleného je o něco vyšší), navíc mají vliv na rohovatění kůže no a omezují tvorbu kožního mazu, což také mnoho lidí s problematickou pletí dokáže ocenit.
Tea tree – u čtyřech výše zmíněných jsou antibakteriální účinky asi pro mnoho lidí překvapením. U tea tree pro změnu to asi nebude šokovat nikoho. Jen pokud by zde nebylo zmíněno, tak bychom vynechali jednu z nejkvalitnějších přírodních látek s antibakteriálním působením a to by rozhodně nebylo správné. Používá se ve formě silice neboli olejíčku a má využití při široké škále různých vnitřních i vnějších problémů. Není to látka pouze antibakteriální, působí skvěle i proti plísním.