Deprese patří mezi nejrozšířenější zdravotní problémy na světě a počet nemocných neustále roste. Podle Světově zdravotnické organizace jí trpí přibližně sto milionů lidí a do deseti let by se mělo jednat o druhé nejčastější onemocnění. Mnoho lidí potíže s depresí řeší pomocí léků, ale velmi účinné jsou i věci, které najdeme buď v kuchyni nebo bylinkové říši. Můžeme je označit za jakási přírodní antidepresiva.
Čokoláda – jedná se o jednu z nejznámějších potravin s antidepresivními účinky. Její konzumace zvyšuje hladinu dopaminu, serotoninu, endorfinu a anandamidu, takže se nám velmi rychle začne zlepšovat nálada. Bohužel je sladká a tučná, takže to s ní přehánět moc nemůžeme. Ale kostička denně ještě nikomu neublížila.
Ryby (a potraviny obsahující hodně nenasycených kyselin) – lidé, kteří trpí psychickými problémy, mají problémy s dostatečným přísunem kyselin omega-3. Jak ukázaly vědecké výzkumy, národy, u nichž je základem nebo velkou částí jídelníčku maso z mořských ryb, mají několikanásobně nižší výskyt depresí.
Sója – pozornost by jí měli věnovat nejen vegetariáni, ale i každý, kdo cítí nějaké problémy s psychikou či má přímo deprese. Má vysoký obsah tryptofanu, který je zodpovědný za tvorbu serotoninu. Najdeme ho také v mléku a mléčných výrobcích, banánech, dýňových i slunečnicových semínkách a také ve fazolkách mungo.
Zelenina se zelenou barvou – správné fungování nervového systému je mimo jiné závislé na pravidelném přísunu kyseliny listové. Tu získáme ze zeleniny, která má zelenou barvu. Jídelníček si můžeme obohatit nejen o různé saláty a špenáty, na jaře klidně lze sáhnout i po mladých kopřivách či listech pampelišky, i ty účinkují jako dobré přírodní antidepresivum a navíc pomohou v detoxikaci organismu.
Tekutiny – díky nim vyplachujeme z organismu různé škodlivé látky, takže pokud nechceme mít problémy s psychikou, musíme dodržovat pitný režim. Pro dobrou náladu jsou nejlepší různé minerální vody, bylinkové čaje či ovocné a zeleninové šťávy.
Třezalka – v bylinné říši se jedná o jedno z kvalitnějších antidepresiv. Zjednodušeně řečeno, pomáhá zpomalovat rozpad serotoninu. Podává se v podobě různých odvarů a nálevů, její účinky uznává i klasická farmacie, které prodává i různé třezalkové výtažky v pilulce nebo kapkách.
Slunce – pobyt na sluníčku zvyšuje hladinu enkefalinů a také vitamínu D. Lidé, kteří málo chodí ven, mají problémy s depresemi, horší náladou i nespavostí mnohem častěji.