Močopudné čaje neboli tekutiny, které zvyšují vylučování moči, mohou odehrávat významnou roli při léčbě některých onemocnění. Podobný efekt mají i některé klasické léky, ale bylinkový čajík je přímo z přírody a většinou mnohem méně zatěžuje náš organismus. I když samozřejmě i u bylinek je lepší se vždy zeptat svého lékaře, jestli se v našem konkrétním případě nemohou objevit nějaké problémy.
Působení močopudných bylinek je vlastně docela jednoduché. Pomáhají odstranit z tkáně organismu nadbytečnou vodu a tím ho stimulují k další produkci moči. Rozdíl mezi bylinkami a částí podobně působících léků je mimo jiné v tom, že přírodní čaje neodstraňují z organismu užitečné elektrolyty. Nejčastěji se je využívá při různých infekcích močových cest a měchýře, zánětech prostaty nebo při žlučníkových kamenech. Ale lékař je může doporučit i při mnoha dalších zdravotních problémech.
Mezi často doporučované močopudné bylinky, vhodné pro přípravu domácího čaje patří, u nás velmi rozšířená a většinou lidí uznávaná pouze za nepříjemný plevel, kopřiva. Přitom v lidovém léčitelství je oblíbená již od pradávných dob mimo jiné i pro svou schopnost detoxikace organismu. Další užitečnou bylinou je také řebříček, kromě samozřejmé funkce očisty pomáhá také proti různým křečím, které mohou postihnout nejen močové cesty, ale také trávicí systém. Prospěšná může být i lípa, která je navíc tradičním přírodním lékem při různých horečkách, nachlazeních, kašli a také při nepříjemných migrénách. A když na jaře začnou růst pampelišky, zapamatujme si, že nejde jen o zářivou ozdobu trávníků, ale také kvalitní léčivo, které působí močopudně, očišťuje játra a zlepšuje práci ledvin, slinivky, žaludku a sleziny.
Močopudné čaje se připravují více méně všechny stejně a není na tom nic náročného. Nabereme jednu lžičku doporučené bylinky, zalijeme ji sklenicí vroucí vody a necháme pod pokličkou louhovat přibližně deset minut. A poté tekutinu vypijeme. Pokud nám její šmak moc nešmakuje, můžeme ji trošku osladit medem (těsně před tím, než se čaj rozhodneme vypít, aby nám nezmizely všechny jeho léčivé vlastnosti). Doporučené dávkování si přečteme na obalu nebo nám ho určí lékař, většinou je to mezi jedním až třemi šálky denně. Vedlejší účinky výše uvedených bylinek jsou převážně minimální, i když je to samozřejmě u každého člověka trochu jiné. Ale nemůžeme je do sebe lít ve velkém množství, protože bychom mohli způsobit dehydrataci organismu, která je pro zdraví velmi škodlivá.