Pálení žáhy je velmi nepříjemné. Někdy ho vyvolává přemíra různých pokrmů, jindy zase příliš rychlá konzumace jídla, zvláště pokud se odehrává v nepříliš pohodlných podmínkách a ještě jindy jde o zdravotní problém, který vystupuje například v těhotenství, u obézních lidí nebo u těch, kteří mají nějaké problémy s trávicím systémem. Samozřejmě vždy musíme zohlednit příčiny, ale většinou je potřeba pálení žáhy řešit okamžitě a v takovém případě může být užitečná i léčba různými bylinkami.
Užitečný domácí lék, který nám může pomoci, pokud je pálení žáhy pravidelným problémem, si vyrobíme z fenyklu. Vezmeme si deset gramů jeho semínek, přidáme patnáct gramů sušené meduňky a špetičku skořice, promícháme a zalijeme půl litrem vroucí vody. Nádobu přikryjeme, necháme louhovat deset minut a poté tekutinu přecedíme. Po každém jídle si dáme přibližně decku takto připraveného lektvaru.
Předchozí bylinkový lék je velmi dobrá prevence, ale někdy nás prostě pálení žáhy přepadne znenadání. Tady může být užitečná kůra jilmu amerického. Ten se sice velmi často využívá proti kašli nebo při bolení v krku, ale s problémy, které vznikají v našem žaludku, si radí také překvapivě dobře. Domácí lék vytvoříme velmi snadno, stačí nám pět gramů usušené a na prášek rozdrcené kůry, kterou rozmícháme v kávovém šálku s vodou. Podáváme ve chvíli, kdy nás žáha začíná pálit.
Když pomáhá jilm, může pomoci i … tužebník jilmový. Tato rostlinka byla hojně využívána jako léčivo proti bolestem, horečkám a také při průjmech. Navíc snižuje tvorbu žaludeční kyseliny a tím může redukovat problémy s pálením žáhy. V sezóně se zalévalo dvacet pět čerstvých kvítků tužebníku půl litrem vroucí vody a nechalo louhovat deset minut. Po uplynutí této doby se měl vypít hrneček přecezené tekutiny a pokud problémy neustupovaly během dvaceti minut až půl hodiny, tak se podával ještě druhý. Sušených květů se užívalo o třetinu více. Tužebník je rostlinka, která nechyběla v lékárničce snad žádné babky kořenářky. Dnes se užívá trochu méně, protože není příliš vhodný pro ty, kteří mají problémy s acylpyrinem nebo přesněji kyselinou acetylsalicylovou.
A pokud nepomůže nic z výše uvedeného je možno ještě vyzkoušet heřmánkový čaj, nálev z nastrouhaného zázvoru ochucený medem nebo čajík ze směsi levandule a anýzu. Bohužel, jak bylo uvedeno na začátku, pálení žáhy má mnoho příčin a proto univerzální skvělý lék neexistuje.