Vápník je nezbytný pro správné fungování našeho organismu. Ve chvíli, kdy ho máme nedostatek, tělo začne tento minerál odebírat z kostí a zubů. To může postupem času vyvolat různé zdravotní potíže a také vyústit v osteoporózu. Proto musíme tělu vápník průběžně dodávat. Jedním z nejlepších přírodních zdrojů jsou vaječné skořápky. Organismus z nich dovede vstřebat až devadesát procent vápníku.
Vědecké výzkumy skořápek
Vědci zkoumají sílu ukrytou ve vaječných skořápkách již několik desetiletí. Zjistili, že mohou pomoci při potížích s lámáním nehtů i vlasů, krvácení dásní, zácpě, chronické rýmě a také při astmatu. Posilují kosti při osteoporóze a podle některých výzkumů dokonce dokážou z těla odstranit škodlivé toxiny i radioaktivní prvky. Promíchané s bramborovými slupkami dokážou v půdě výrazně snížit obsah těžkých kovů. Jejich účinnost by měla být vyšší než je tomu u většiny potravinových doplňků. Kromě vápníku z nich tělo dostane i hořčík, zinek, síru, železo, molybden, fluor, selen a křemík. Z více než devadesáti procent se vaječná skořepina skládá z anorganických materiálů – složením hodně připomíná složení lidských zubů a kostí.
Jak využít vápník z vaječné skořápky
Nejlepší přírodní vápník a nejvyšší obsah dalších prospěšných látek mají skořápky slepic z tak zvaných biochovů či prostě od babičky, která svá zvířata necpe žádnou chemií a léky. Podle některých odborníků se údajně dá použít i ty z klasických velkochovů, protože slepice mají přirozený obranný mechanizmus, který téměř dokonale znemožňuje ukládání škodlivých látek do skořápky. Díky tomu mimo jiné chrání nervovou soustavu nenarozených kuřat. Na druhou stranu je zde spousta etických důvodů, proč velkochovy nepodporovat a kvůli pár skořápkám bychom je za hlavu určitě neměli házet.
Vaječné skořápky pečlivě omyjeme a pak namočíme na pět minut do vařící vody, abychom je zbavili všech choroboplodných zárodků. Někdy sice můžeme narazit na informace, že by se neměly tepelně zpracovávat, ale zdravotní rizika jsou v takovém případě příliš vysoká. Místo vaření je také můžeme vložit na chvíli do rozpálené trouby. Po tepelném ošetření skořápky ještě jednou opláchneme a nakonec ještě umeleme nebo rozdrtíme na velmi jemný prášek. Podává se jednou denně čtvrt lžičky před jídlem. Můžeme k němu přikápnout trochu citronové šťávy, aby se zlepšilo vstřebávání přírodního vápníku. Rozdrcené vaječné skořápky přechováváme v uzavřené sklenici. Jejich trvanlivost je kolem dvou týdnů, pak začne docházet k biologickému rozkladu.