Asi každý touží po tom, aby jeho miminko bylo zdravé a ošetřované prostředky, které jeho zdraví nejvíce prospívají. A asi každému je jasné, že pro člověka je nejlepší to, co je přirozené neboli přírodní.
U velkého množství klasických kupovaných kosmetik tuto jistotu nemáme. A nebo pokud jsou z tzv. kategorie natural nebo bio, tak většinou stojí v porovnání s „chemickou“ konkurencí nekřesťanské peníze. A peněz, zvláště v obdobích různých ekonomických krizí, není nikdy dost. Zajímavou alternativou proto může být i vyrobení tří základních kosmetických prostředků z různých cenově dostupnějších, plně přírodních polotovarů. Množství času, které tomu obětujeme není zas až tak velké a u výsledného produktu víme z čeho je. A kvalita je naprosto stejná, ne li ještě lepší, jako u kupovaných výrobků.
Jedním z naprosto nepostradatelných hygienických prostředků (těžko říci, jestli se v tomto případě dá ještě použít termín dětská kosmetika), který budeme potřebovat je prací prášek. Na trhu je slušný výběr normálních, ale s přírodními už je to výrazně složitější. Přitom je jasné, že lidé prali už v dávných dobách, kdy ještě chemický průmysl neexistoval. A to nám může být inspirací. Základní pomocnou surovinou pro výrobu dětského pracího prostředku bude přírodní mýdlo (existuje opravdu dost velký výběr), pokud možno neparfémované. Vůni zajistíte přidáním éterického oleje dle našeho výběru a vkusu. Sto gramů nastrouhaného přírodního mýdla nasypeme do dvou litrů převařené horké vody a poté přidáme čtyři kapky éterického oleje. Pečlivě rozmícháme a tekutinu necháme vychladnout. Měl by nám vzniknout gel, který poté můžeme přelít do nějaké vhodné nádoby a používáme ho stejně jako prášek. Pokud u prádla chceme aviváž, výborným přirozeným prostředkem je ocet (necelá odměrka nalitá do správné přihrádky), nezanechává po sobě svou specifickou vůni, takže není nutno se ho vůbec obávat.
Přírodní mýdlo můžeme také využít při výrobě dobrého dětského šamponu, který bude tím pravým pro jemnou pokožku miminek. Nachystáme si jeden litr destilované vody, který uvedeme do varu. Vypneme, necháme na deset minut vychladnout a poté do ní vmícháme sto gramů mýdlových vloček. Na konec můžeme přikápnout pár kapiček éterického oleje – vhodná je uklidňující levandule, která pomáhá s nespavostí u dětí a hlavu přeci myjeme nejčastěji před spaním. Naturální šampon pro děti nalijeme do plastové lahvičky a máme hotovo. O vlasy dětí můžeme pečovat také za pomocí různých panenských olejů, vhodný je jojobový, olivový, kokosový nebo mandlový.
No a pro každou maminku a její miminko je asi nepostradatelný nějaký krém na opruzeniny. Můžeme si ho koupit a věřit, že jeho složení je plně přírodní a nebo můžeme začít používat podobně uklidňující látku. Krém totiž není nutno vyrábět, stačí jen sáhnout po magickém kokosovém oleji. Není nutno kupovat krémy na jeho bázi, samotný panenský olej má totiž výborné antibakteriální, navlhčující a hlavně uklidňující účinky. Opruzené zadečky miminek můžeme také opečovat lékem našich babiček – ty je posypávaly bramborovou moučkou a problémy mizely.