Příušnice jsou nemocí, které dříve padala za oběť většina populace. Onemocnění se nejčastěji objevovalo v dětském věku, i když nebylo úplně neobvyklé, když onemocněl i dospělý. Výskyt této nemoci u nás se výrazně snížil poté, co od druhé poloviny osmdesátých let přišlo povinné očkování trojkombinací.
V dětství převážně průběh nemoci není příliš závažný. V dospělosti se ale stala postrachem zvláště u mužů a to z důvodu jistých rizik pro následnou plodnost, i když toto nebezpečí je převážně zveličováno, ke skutečným závažným problémům dochází jen u menšiny nemocných. Příušnice způsobuje virus ze skupiny myxovirů. Inkubační doba je relativně dlouhá, jde o dva až tři týdny.
Mezi první příznaky patří horečka, která občas může být i velmi vysoká. K tomu se objevuje i katar horních cest dýchacích a asi nejvýraznější a nejjednodušeji rozeznatelné je zduření příušní žlázy, které dosti výrazně dokáže deformovat obličej. Zduřené místo je při prohmatání měkké, může být ale pro dítě (či samozřejmě nemocného dospělého) i mírně bolestivé. Může se objevit bolest ucha či uší, taktéž téměř jistě přijdou problémy při polykání pokrmů i nápojů, obvyklé bývá i nechutenství. Zduření se může i během dvou až tří dnů rozšiřovat a jiné výše zmíněné příznaky zesilovat. Nemoc trvá podle intenzity postižení týden až dva. Infekční je ale člověk dosti dlouho, proto izolace od okolí je většinou delší než průběh samotného onemocnění.
Příušnice se de facto vyléčí ve většině případů samy. Ale i přes to je dobré navštívit lékaře a konzultovat s ním průběh nemoci. Pokud dojde ke komplikacím, nebo onemocnění má závažnější vedlejší efekty, je pomoc odborníka nutná, zvláště aby se předešlo různým komplikacím. Například ta na začátku zmíněná neplodnost je nebezpečná, pokud se vzniklý zánět varlat nijak neléčí. Také se může objevit encefalitida či virová meningitida. Domácí léčba de facto znamená jenom zmírňování různých příznaků a také psychická podpora nemocného.
Během onemocnění by se rozhodně měl přizpůsobit jídelníček. Není nutno jíst něco konkrétního, spíše jde o to, aby potraviny šly co nejjednodušeji polykat a nevyvolávaly další zbytečnou bolest. Takže vždy je doporučena měkčí, kašovitější strava. Taktéž je dobré na čas vynechat potraviny pikantní a kyselé. Zvláště u dětí je dobré podávat nápoje brčkem. Zvláště u dětí by měl člověk hlídat, aby první fázi příušnic trávily v klidovém režimu a v posteli. Pokud to opravdu není možné a drobeček je přespříliš energický, tak je nutno alespoň hlídat, aby byl dobře oblečený a zduřená místa měl zabalená (je nutno ale hlídat, aby nedocházelo k přehřátí). Pokud chceme použít bylinky, tak spíše jen pro to, abychom zmenšili efekt některých nepříjemných příznaků. Bolest v krku může omezit kloktání heřmánku, na teplotu je zde větší množství bylin, černým bezem počínaje a na lipovém květu konče. Ale u všeho je nutno pamatovat, že jde jen o podpůrný efekt, pokud pacientovi vadí horký bylinkový čaj, je lepší teplotu snížit například zábalem lýtek. Jeho lýtka se zabalí do vlhkých utěrek (voda by měla mít pokojovou teplotu čili do dvaceti stupňů), ty se zavine suchými utěrkami a přes to všechno se natáhnou teplé podkolenky. Snižování teploty může trvat dvě hodiny, je nutno měnit zábaly přibližně každou čtvrt hodinu.
Dobrý den. Rozhodně bych nenechala léčbu jako domácí, příušnice podléhají povinnému hlášení…
Syn dostal proudnice.Oteklo mu okolí ucha a mmysleli jsme si ze ma zánět.Na pohotovosti nám řekli ze ma priusnice.Doporučili nám léky od horečky a teple zabalí na otok.Dětský lékař nám po tel.řekl okelimku-kkelimku-ktere se ve vodní lázní nahraje a dává jako zabral na otok.po třech dnech napsal antibiotiotoka.Bahno jsme scházeli po všech lékárnách v okrese,byli jsme zoufalí,syn se každé ráno budil v bolestech a křiku.Po tom co nám ve dvou lékárnách řekli ze se nevyrábí 30 let,jsem volala doktorovi a on nam to sehnal pod názvem a jinou firmou.z důvodu kvalitnich o očkování už se malo vyrábí.ted už týden máme za sebou.výsledky krve vyšli nic moc slinivku,játra,štítná žláza se doktorce nelíbí,pokud do dvou dnu nenastane změna,bude to muset řešit jinou léčbou.no,nepřejí to zažívat nikomu.a rozhodne to deště,děti nejsou hracka.děkuji.