Příznaky a domácí léčba zánětu průdušek

Většinou než zánět průdušek propukne plnou silou, již několik dní řešíme nějaký problém s krkem nebo se nám objevilo nachlazení či nějaká jiná chřipka. Bronchitida pro náš organismus znamená, že průdušky, které přivádí vzduch do plic, či přesněji jejich sliznice, jsou zanícené a vyvolávají neustálý, často velmi bolestivý, kašel.

Mezi první příznaky zánětu průdušek patří většinou rýma. Bývá doprovázena mírnými teplotami, bolestí v krku a také nás začínají bolet svaly, případně i kosti. Později se teplota začne zvyšovat a objeví se kašel, který bude neustále zesilovat. Kašel bývá spojen s vykašláváním bílých či nazelenalých nebo nažloutlých hlenů. Můžeme mít i potíže s dýcháním (hvízdavý dech vůbec není neobvyklým průvodním jevem zánětu), občas se objeví bolesti hlavy, někdy můžeme očekávat i jistý tlak na prsou. Bronchitida bývá dosti náročná pro náš organismus a proto není divu, že spolu s klesající fysickou kondicí nám se většinou zhoršuje i nálada. Někdy se mohou objevit i menší deprese. Nemoc se nejčastěji objevuje na podzim a v zimě. Vyvolává ji kapénková infekce či možná přesněji ve většině případů jde o viry, přenášené touto cestou. Zánět průdušek se  častěji projevuje u kuřáků, kteří mají oslabené horní cesty dýchací. Riziku jsou také vystaveni více ti, kteří musí přebývat v zakouřeném nebo hodně prašném prostředí.

Většinou se doporučuje návštěva u lékaře, který určí, jestli příčina je bakteriálního nebo virového původu a v prvním případě většinou nastoupí antibiotická léčba. V případě druhém většinou se řeší jen snížení horečky a ulehčení odkašlávání, obé velmi dobře zvládají různé přírodní prostředky. Naši předkové přeci k velmi drahému lékaři chodili jen v případech krajní nouze. Místo toho využívali tzv. babské rady různých bylinkářek či prostě starších osob, které znaly účinky té či oné bylinky. Rostlinnou sílu můžeme vyzkoušet i my. Je dobré to ale konzultovat s doktorem, který nás upozorní na případná rizika nebo citlivost našeho organismu na tu či onu látku obsaženou v bylinách.

Bylinkové směsi je dobré si připravit v tzv. sezóně. Nasbírat plodiny, usušit je a pak promíchat. Můžeme smíchat mydlici a proskurník, lžíci směsi zalít skleničkou vroucí vody a nechat poté louhovat přibližně půl hodiny. Nálev podáváme po lžičkách co tři hodiny. Pozor, jde o účinnou směs, ale zrovna mydlice patří mezi bylinky o jejichž užívání by opravdu měl vědět i náš lékař (o této bylince obecně můžete si přečíst např. tady, kde je popsáno, jak se využívá na vlasy). Další pradávná léčivá směs na zánět průdušek vznikne promícháním květu slézu lesního, plodu anýzu, listů podbělu a tymiánu. Lžíci bylin zaléváme sklenicí vroucí vody a dvacet minut louhujeme. Směs poté pijeme třikrát denně třetinu sklenky. Můžeme si ji také připravit i jen tak na kloktání. Je velmi účinná, pokud kašel našeho zánětu je spíše sušší. Třetí bylinková směs zase využije mydlici a proskurník, ale k nim se přidá list podbělu, bezový květ, tymián a fenykl. Tentokrát na sklenku vody použijeme jen lžičku a louhujeme kolem půl hodiny. Dospělý člověk může vypít po třetince sklenice dvakrát denně, dítěti ale podáme jen lžičku (pokud užití odsouhlasí dětský lékař).

Jakákoliv léčba bývá úspěšná v počáteční fázi zánětu průdušek, tam také můžeme nasadit i takové klasické bojovníky jako je například cibulový sirup, česnek, citron a také teplé mléko s medem a máslem (zvláště to první a poslední patří mezi nejklasičtější babské rady při podobných problémech). Můžeme také inhalovat různé silice (levandule, růže, šalvěj, borovice, tymián), takto se léčíme třikrát denně patnáct minut. Je nutno hodně pít (bylinkové čaje například z lípy jsou také velmi pomocné) a babičky doporučovaly jíst jáhlovou kaši.

1 komentář u „Příznaky a domácí léčba zánětu průdušek“

  1. Velice pěkný článek!! Chtěla bych se také podělit o zkušenost z touto natí: odvar z této natě mi velice pomohl překonat zánět průdušek.

Komentáře nejsou povoleny.