Hormony mají velmi silný vliv na správné fungování celého lidského organismu a to nejen po fyzické, ale i po psychické stránce. Hormonální nerovnováha může výrazně snížit kvalitu našeho života a rozhodně bychom ji neměli podceňovat. Při prvních příznacích tohoto zdravotního problému je nejlepší rovnou zajít za odborníkem. Ale jak ty symptomy vlastně poznat?
Potíže s váhou
Nějaký problém s hormony mohou naznačovat velké výkyvy na váze nebo zvláštní chování našeho organismu. Rozhodneme se hubnout, upravíme jídelníček, dostatečně se hýbeme a přesto se naprosto nic neděje nebo dokonce přibíráme další kila. To může být signál, že naše štítná žláza nedokáže vytvářet správné množství tyroxinu a trijodthyroninu, které velmi silně ovlivňují správné fungování metabolismu a spalování tuků. Také se může jednat i o jeden ze symptomů inzulínové rezistence.
Nežádoucí chloupky
Většina žen si sice výraznějšího výskytu chloupků na místech, která jsou obvyklejší spíše u mužů (nejen pod nosem a na obličeji, ale například i na zádech, břiše či na nohách), všimne, ale nijak ho se zdravotními potížemi nespojuje. Je to sice nepříjemné, ale přece stačí trochu častější vytrhávání nebo depilace a co by tu člověk víc řešil. Ve skutečnosti je obvykle na vině nadměrná produkce mužských hormonů, která se ale bohudík dá léčit.
Spící libido
Vlivu hormonů na libido si na konci těhotenství a po porodu všimne drtivá většina maminek. Vyšší hladina prolaktinu (nejvyšší je na konci těhotenství a během a také těsně po narození miminka) snižuje libido a matka se díky tomu může výrazně více koncentrovat na dítě. Na normální úroveň klesne ve chvíli, kdy se začne omezovat kojení. Ale to, co příroda vymyslela pro zachování druhu, je v pořádku pouze během prvních měsíců života dítěte. Pokud začne hladina prolaktinu kolísat i v normální situaci a tím ovlivňovat naše libido, tak to rozhodně správně není.
Problémy s pokožkou
Nadměrný výskyt různých vřídků či beďárků je normálně spojený s obdobím puberty a u naprosté většiny lidí s příchodem dospělosti potíže s pokožkou mizí. Pokud se najednou z ničeho nic vrátí, může se jednat o významný signál, že něco není v pořádku s našimi hormony. Nejčastěji je na vině nadprodukce androgenů, které zvyšují tvorbu kožního mazu. Ten následně ucpává póry a urychluje množení bakterií. Při hormonálních potížích se také na pokožce mohou začít objevovat různé skvrny způsobené nadměrnou tvorbou melaninu.
Proměnlivá nálada
Asi nejznámějším příznakem hormonální nerovnováhy je proměnlivá nálada. Podobně jako u spícího libida tento problém velmi dobře znají těhotné maminky, které se dokážou rozněžnit i nad naprosto banálními záležitostmi, které by je v normální situaci nechaly úplně v klidu. Jenže u těhotných je taková situace normální a nejpozději pár týdnů po porodu se vše vrátí k normě. Pokud ale vidíme (či spíše se dozvíme od okolí), že se najednou chováme jinak než dříve a velmi rychle se nám mění nálada, můžeme mít téměř jistotu, že je s našimi hormony něco v nepořádku. Rozhodně nejrozumnějším řešením je rychlá návštěva u endokrinologa.