Krize středního věku se u mužů objevuje převážně po čtyřicítce. Ačkoliv se jedná jen o přechodné období a ne nějakou psychickou nemoc, v některých případech může rozvrátit do té doby fungující rodinný i pracovní život. Proto je dobré zavčas rozeznat příznaky, které příchod této situace signalizují.
1. ve středním věku mnoho mužů začíná přemýšlet o tom, co by bylo, kdyby v minulosti udělali něco jinak. Vzpomíná se na staré dobré časy a často se oživuje kamarádství z dřívějších let. Muž bývá mnohem sentimentálnější, obvykle rád tvrdí, že ho už vlastně život moc nebaví. Je to převážně neškodné, problémy nastávají, kdy se chlap vydává hledat tu svou první lásku.
2. mezi relativně časté příznaky krize středního věku patří deprese. Tu sice může vyvolat i nějaká tragická záležitost a nebo například ztráta či změna zaměstnání, ale v tomto případě trvá výrazně déle než normálně, doprovází ji ztráta chuti, únava a často také snížená imunita.
3. někdy muž začne velmi intenzivně holdovat alkoholu nebo jiným návykovým látkám. Občas se vrací i ke kouření. Tady je dobré situaci kontrolovat, aby se z občasných hříchů nestal návyk. Ale změnit to může jen on, nátlak a křik v takové chvíli spíše jen škodlivé chování zesílí (s odůvodněním, že právě proto to dělá).
4. muži při krizi středního věku projevují často mnohem menší zájem o svou stálou partnerku a o intimní život. Pokud si to nevynahrazují někde mimo domov, většinou to není problém. O této situaci je dobré si v klidu a upřímně promluvit, často se díky tomu najde ideální řešení pro obě strany.
5. během krize středního věku mnoho mužů znenadání začne projevovat zvýšený zájem o svůj vzhled a tráví mnohem více času před zrcadlem. Drasticky obměňují šatník i své účesy, převážně se snaží vypadat výrazně mlaději. V extrémních případech se začínají objevovat nápady na plastickou operaci.
6. mezi časté příznaky krize patří i radikální změny v práci. Muži si řeknou, že to co dělají, je vlastně vůbec nebaví a chtěli by pracovat někde jinde – a nebo nějaký čas nepracovat vůbec, protože to stejně nemá smysl. Občas dochází i k situaci, kdy začnou výrazně zasahovat do rodinných rozpočtů nákupem různých „hraček,“ po kterých údajně celý život toužili. Bohatší nakupují sportovní auta, ti s menším rozpočtem se nezřídka věnují neustálé modernizaci domácí elektroniky.
7. pokud to v domácnosti delší dobu neklapalo, někdy do krize středního věku zasáhne i nová partnerka. Muž je málo doma, často mu někdo volá a on neřekne o co jde. Pokud není opatrný, lze vypozorovat i různé známky flirtování na oblečení nebo na tváři.