Zavřená okna, vysoká teplota v bytě a mírně vydýchaný vzduch, to je obraz velké části českých domácností během zimních měsíců. Je sice jasné, že se nikdo nechce doma nachladit, ale bez pravidelného větrání si můžeme způsobit mnohem závažnější zdravotní potíže než nějakou menší rýmu či kašel.
1. člověk dýcháním a také normálním užíváním bytu vytváří velké množství vodní páry, kterou musíme z domácnosti „vyhnat“ jinak se stane zdrojem různých plísní. A ty pak mohou vést k velmi nebezpečným onemocněním včetně rakoviny.
2. v bytech, kde se teplota drží stabilně nad dvaceti jedna stupni, se mnohem rychleji množí viry a bakterie. V nevětraných domácnostech onemocnění jednoho člena rodiny většinou znamená, že podobnou či tu samou chorobu dostane velmi rychle i zbytek rodiny.
3. v špatně větraných nebo nevětraných domácnostech velmi výrazně vzrůstá riziko onemocnění astmatem či nějakou jinou alergií.
4. roztoči milují místnosti, kde je vysoká vlhkost. Jestliže nechceme vytvořit z našich ložnic ráj pro tyto pavoukovce, musíme pravidelně a správně větrat.
5. nedostatečné větrání může vyvolat tzv. syndrom nezdravých budov. Jedná se o velmi rychle se rozšiřující civilizační chorobu, která se mimo jiné projevuje bolestmi hlavy, nevolnostmi, stálou únavou a podrážděním očí, nosu i krku.
Správné větrání by, zjednodušeně řečeno, mělo být rychlé, ale zároveň intenzivní. Mnoho lidí nechává otevřenou tzv. ventilačku a myslí si, že to stačí. Bohužel není tomu tak. Okno bychom měli otevřít dokořán, jinak místo rychlé výměny vzduchu začneme ochlazovat celou domácnost a vlhkost v ní stejně zůstane. Větráme přibližně deset minut dvakrát až třikrát denně – ráno, v poledne nebo po návratu z práce a večer před spaním. Zbavíme se tím vodních par z místnosti (a to i v případech, že za oknem prší nebo sněží, vnější vlhkost do bytu nepronikne) a zároveň díky teplým stěnám se nám čerstvý vzduch velmi rychle ohřeje. Ventilačku můžeme používat až při vyšších teplotách, kdy už netopíme a necháme ji klidně celý den nebo přes noc. Rychle vyvětrat bychom měli navíc ještě v situaci, kdy něco vaříme, koupeme se a nebo sušíme prádlo v místnosti.