Káva je pro velkou část lidí naprosto nezbytnou součástí života. Ranní šálek nás po probuzení postaví na nohy, odpolední kávička je zase příjemnou tečkou po dobrém jídle a nebo nepostradatelným dodatkem k chutné svačině. Ohledně celkové zdravosti nápoje se mezi odborníky stále vedou diskuze, obecně převládá názor, že v umírněném množství příliš neškodí. Pokud naše konzumace umírněná není, tělo začne celkem rychle vysílat signály, že jsme to s kofeinem přehnali. Příznaky předávkování lze celkem snadno rozeznat.
Nervozita a ztráta trpělivosti
Kávu pijeme mimo jiné proto, že nás dokáže příjemně povzbudit. Kofein blokuje působení adenosinu, který mimo jiné vyvolává pocit únavy. Souběžně se zvedá hladina dopaminu a adrenalinu. Do určité míry je efekt příjemný, ale pokud dojde k předávkování, začneme být nervózní a podráždění, může se objevit pocit neklidu, cítíme rychlejší práci srdce, potí se nám ruce a také máme najednou méně trpělivosti. Mnohem snadněji se můžeme rozčílit a impulsem může být i pouhá banalita.
Ztráta koncentrace
Podle vědeckých výzkumů nadměrné množství kofeinu v organismu způsobuje, že jsme roztěkaní a nedokážeme se dobře koncentrovat na své povinnosti. V hlavě se nám neustále objevují nové myšlenky, žádná v ní ale nezakotví napevno, jen odvrátí pozornost od právě vykonávané aktivity. Většinou tyto příznaky mylně připisujeme únavě a… řešíme je dalším šálkem kávy, což předávkování a koncentraci jen průběžně zhoršuje.
Dehydratace
Káva má silně močopudné účinky a při nadměrné konzumace může dojít i k částečnému odvodnění čili dehydrataci organismu. Mezi klasické příznaky patří tmavě oranžová či tmavě žlutá) barva moči. Problém částečně zmírňuje popíjení vody ke kávě, ale jediným dlouhodobým řešením je snížení pravidelné dávky kofeinu.
Potíže s usínáním
Je to částečně individuální, ale u většiny lidí předávkování kofeinem způsobuje dlouhodobé problémy s usínáním a nebo nespavost. Někteří lidé sice po kávě dokážou rychle usnout, ale jejich spánek většinou není moc kvalitní. Při pití kávy bychom neměli zapomínat na to, že kofein se vstřebává přibližně hodinu a tělo se ho zbavuje kolem šesti hodin. Délka účinkování částečně závisí na způsobu přípravy kávy – espresso dokáže organizmus vstřebat mnohem rychleji než tak zvaného turka.
Cukání víček
Mezi viditelné příznaky předávkování kofeinem patří i cukání víček. Má dvě příčiny. Každý šálek kávy zbavuje naše tělo hořčíku. Pokud máme tohoto minerálu obecně nedostatek, dříve nebo později se objevují křeče či právě cukání víček. Navíc konzumace kofeinu zvyšuje v organismu tvorbu noradrenalinu a serotoninu, které povzbuzují činnost svalů a nervů umístěných poblíž oka.