Bezinkový sirup patří mezi typické chuti a vůně dětství. Každé jaro naše babičky, prababičky i praprababičky připravovaly z čerstvých bezových květů tuto sluncem vonící lahůdku. Pil se jen tak rozředěný vodou nebo během chladnějších období se přidával do čaje, kde odehrával roli přírodního léku proti nachlazením a na posílení imunity. Recept na výrobu sirupu je velmi jednoduchý a když venku začnou kvést bezinky, byla by škoda těchto darů přírody nevyužít.
Bezinkový sirup nebojuje jen s nachlazením. Má protizánětlivé účinky, které se hodí i při různých problémech s naším dýchacím ústrojím. Někdy se ho doporučuje i na revmatické potíže. Bez navíc působí močopudně, snižuje horečku, pomáhá nám s odkašláváním a navíc vyvolává pocení. Je jasně vidět, že se jedná o perfektní lék na sychravé podzimní a zimní dny či večery. Často můžeme narazit na tvrzení, že je mnohem účinnější než oblíbený lipový květ. Jen kdyby nebyl tak chutný a do chladnější sezóny vydržel v dostatečném množství…
Na jednu dávku si budeme muset připravit dvacet plně rozvinutých květů, jeden kilogram cukru a jeden až dva citrony (podle velikosti a kvality). Při sběru květů je důležité vybrat nějaké čisté, pokud možno minimálně prašné, místo a hezký, slunečný den. Také se pokusíme najít takový bez, který není ze všech stran ožíraný mšicemi. Květenství (odstřižené či odříznuté tak, aby nám zůstalo minimální množství stonků) ukládáme co nejopatrněji, abychom z nich nesetřásli vzácný pyl, který je základem chuti a účinků sirupu. Po příchodu domů je dobré bez ještě rozložit na pár hodin na papír či noviny, aby ho opustili případní nevítaní podnájemníci z hmyzí říše.
No a nyní už přichází řada na slibovaný recept. V hrnci svaříme jeden litr vody s cukrem a přidáme vymačkanou citronovou šťávu (někdo ji nahrazuje kyselinou citronovou – v tomto případě je poměr přibližně padesát gramů na kilo cukru). Teplou tekutinou zalijeme bezové květy, promícháme, přikryjeme a odstavíme na nějaké chladnější místo, kde vše necháme louhovat přibližně čtyři dny. Průběžně vznikající bezinkový sirup chodíme jednou denně promíchávat. Na konec ho už jen přecedíme přes gázu, uvedeme do varu a vroucí přelijeme do sterilně čistých lahví. Uložíme ve spíži. Po otevření bychom ho měli přechovávat v lednici.
Tip – bezinkový sirup můžeme při výrobě obohatit chutí a vůní vanilky, dobrá je i pomerančová nebo citronová kůra.
Domnívám se, že když se šťáva po vylouhování převáří, dochází k likvidaci užitných bezových látek. Za účelem konzervování se použije přece ta kyselina (nebo citrón) a se pořádně dezinfikují lahve… ?
můj recept: svaření vody, cukru a kyseliny citrónové, minimálně 10 minut pod varem.. když klesne teplota tekutiny na teplotu kolem 40 st.Celsia, přeliju květy, nechám louhovat, pak přes gázu do sterilizovaných nádob, co nejvíce k hrdlu, aby tam nezůstával moc vzduch a zátkovat (sterilizovaným víčkem).
Zkusila jsem šťávu dělat s polovičním obsahem cukru, a skladovat mimo lednici, něco přes půl roku. Plíseň se objevila ve třech lahvích z deseti, možná jsem je pořádně nevyvařila, nebo vadilo, že měly pod hrdlem asi 5 cm volného prostoru..?
Letos mám 1/3 úrody v pokojové teplotě, cukr jen poloviční dávka, kyselina citrónová o 10% víc než kolik bylo podle receptu, je to o něco kyselejší, ale zároveň takové osvěžující, po vylouhování jsem nepřevařovala, výsledek : zhruba měsíc a žádná plíseň.
Určitě je to užitečné doplnění. Ale jen jedna obecná připomínka, varem nemusí automaticky docházet k likvidaci zdraví prospěšného. To bychom byli v situaci, kdy cokoliv tepelně zpracovaného je jen hmota bez jakékoliv hodnoty. A každý ví, že tomu tak není.
Bral bych verzi studenou a teplou jako užitečné alternativy, zdraví prospěšné obě (jako lék to vařily i babičky)
Ahojte, já ho dělám několi let a posledních asi 5let ho dělám v mnozství 75litrů sirupu, to je vyzkoušené množství aby vydrželo do dalšího sběru :-)) , (něco málo rozdáme, v létě studený s meduňkou nebo s mátou, v zimě jím sladím čaj) .
Jestli se můžu podělit o recept: je skoro shodný, ale v takovémto množství opravdu nepřevařuji žádnou vodu, nechám ho luhovat den až dva, (nejlépe 36hod 🙂 , ale pořádně vymyju láhve a víčka – přeliju vařící vodou – snad dostatečná sterilizace. Výluh přecedím přes utěrku, rospustím cukr 1kg na litr výluhu a cca 25gr.kys.citr., naplním do láhví si 1cm pod hrdlo a navrh dám 1káv.lž slivovice. Vyrží ve sklepě až do jara. Jen jednou jsem raději převařovala půl dávky, asi že jsem to nějak nestihla vše udělat včas a zdálo se mi že to nějak perlí v lavóru při luhování, bylo to tmavší, chuťově trochu jiné ale taky dobré. Musím zaťukat že se nikdy nekazí. K té slivovici – do asi 2dcl slivovice dám 1/3sáčku „pomůcka ke konzervování“ (kys.sorbová) a v mnž.1 káv.lž dám navrh. Buď ho vyšplíchnu nebo když se promíchá, nic se nestane, oni píšou že se má dát celý sáček do 5l sirupu 😉
Možná by bylo dobré zkusit cukrový nálev až na závěr. Když se zalijí cukrovým nálevem bezinky, spousta toho zůstane v květech, které se pak vyhazují. Takhle je zaručené, že bezinkový výluh bude čistý a cukrový nálev bude v původním množství…
Jinak, skvělý recept a bezinkový sirup z květů je fakt výborný, lahodný a voňavý.
Dělám ho několik let stále za studena a je super. Aby mě nezačal chytat plíseň dávám ho do lahví od alkoholu ( nevymytých) a nahoru kapku rumu.::::))))
dělám obě varianty, teda nevařím..jen zalévám horkou vodou a nechám louhovat a oba dělám s třtinovým cukrem…je to mňamka i velký pomocník, jen bych chtěla podotknout, že je to bezový sirup a né bezinkový, protože bezinky jsou plody bezu 🙂 😉
Ahoj.
Pročetl jsem velké množství receptu a názoru. Doplním o vlastní poznatky.
Do nádoby vložim to co přinesu. Zaliju převařenou vodou tak abych je utopil.
2-3 dny vylouhovati. Pak sliju a zbytek vylisuji v lisu na mošt.Nevyhodim koncentrát.
Změrim objem dělám okolo 30 l.
dávky na 1 litr.
Množství cukru se všichni shodují 1 kg.
citron 1 ks.
kyselina citronová 25-50g přirozená chut je pří menším množství.
POTÉ ZAHŘEJU na teplotu abych se nespálil asi 60.
Lahvuji do větších i menších lahví.
Trocha domácí kořalky stačí lžička jako prevence pod zátku se vyplatí.
povrchová plísen se netvoří.
ahoj dělala jsem poprvé bezinkový sirup, slila hotovy do zavařovacích sklenic jen jsem dala méně cukru snad se nezkazi a 1plastovou lahvičku jsem dala do mrazaku tu vyzkousim tak za 2dny a uvidim jak to dopadne mejte se fajn jarmila