Jitrocelový sirup patří k oblíbeným domácím lékům proti nachlazení, zánětu průdušek, kašli či zahlenění dýchacích cest. Účinky ověřily staletí či možná i tisíciletí používání a recept na výrobu je celkem jednoduchý bez ohledu na to, podle jaké verze ho uděláme. Níže představíme tři různé postupy na jeho výrobu.
Recept první je pracovně nejméně náročný a navíc si podle něj můžeme sirup připravit i mimo sezónu. Stačí, že nasušíme dostatečné množství suroviny předem. Hrst jitrocelových listů zalijeme sklenicí vroucí vody a vaříme na menším ohni tak dlouho, dokud nezredukujeme tekutinu na polovic. Poté přidáme tři čtvrtě sklenice medu (prochází tepelnou úpravou, takže je celkem jedno, jaký si vybereme), rozmícháme a horkou tekutinu rozlijeme do vyvařených sklenic, zavíčkujeme a uskladníme.
Na druhou verzi budeme potřebovat sto gramů čerstvých listů, které nakrájíme, promícháme s deckou vody a umeleme nebo odšťavníme. Pokud používáme mlýnek, vzniklou kašičku dáme na pláténko (ideální je například plína), necháme překapat čirou tekutinu a pak ještě hmotu řádně vymačkáme. Do šťávy přidáme sto gramů cukru, rozmícháme, necháme projít varem, vlijeme padesát mililitru čtyřicetistupňového lihu a hotový sirup nalijeme do připravené lahvičky. Skladujeme ve tmě a chladu.
Poslední recept vzniká bez varu. Nejdříve si budeme muset připravit čistou jitrocelovou šťávu. Postup je stejný, jako u předchozího návodu, čili buď listy umeleme, odkapeme a vymačkáme a nebo je odšťavníme, jen tentokrát nepřidáváme vodu. Z dvou set gramů jitrocele by měla vzniknout přibližně jedna deci šťávy. Na jeden díl tekuté jitrocele budeme potřebovat následně devět dílů medu. V tomto případě bychom si měli koupit co nejkvalitnější výrobek, pokud možno přímo od důvěryhodného včelaře. Jitrocelovou šťávu rozmícháme s medem, přimícháme jeden vymačkaný citron, rozložíme do sklenic a uskladníme.
Všechny varianty sirupů podáváme při nachlazeních a potížích s dýchacími cestami, druhá není vhodná pro malé děti a těhotné či kojící ženy.
tip: U druhého a třetího receptu nám zůstane hodně odpadu z vylisované jitrocele. Dá se ho využít pro výrobu … ještě jedné dávky sirupu. Prostě vymačkanou kaši zalijeme trochou vody, čtvrt hodiny povaříme, přecedíme, dáme zpět na oheň, rozmícháme v ní stejné množství cukru a rozlijeme do sklenic.