Většina dětí kečup miluje a s mírnou nadsázkou si ho rády nakapou i na krupicovou kaši. Bohužel, jak ukázaly mnohé testy, naprostá většina prodávaných výrobků má velké problémy s kvalitou. Ať už jde o počet různých náhražek nebo o konzervanty či prostě nekvalitní suroviny. Proto si stojí za to v sezóně rajčat vyrobit svůj vlastní domácí kečup, u kterého budeme vědět, co všechno je vevnitř. Recept je vlastně velmi snadný.
Na rychlý domácí kečup, jehož příprava by neměla zabrat více než třicet minut, si budeme muset koupit přibližně půl druhého kila rajčat (jejich druh a kvalita rozhoduje o výsledku, domácí kečup má téměř pokaždé trošku jinou chuť), jednu cibuli, dvě lžíce něčeho sladícího (obvykle se jedná o nějaký vybraný druh cukru, ale použít lze i med), lžíci čerstvě vymačkané citronové šťávy, přibližně dvě lžičky soli a případně půl druhé lžíce octa, ale ten není vyloženě nutný, je to záležitost chuti.
No a nyní pojďme přímo k receptu. Cibuli oloupeme, nakrájíme. Rajčata omyjeme. Obě zeleniny dáme do mixeru a rozmixujeme na kašičku. Tu přelijeme do co nejširšího hrnce nebo na velkou pánev*, osolíme, přiklopíme a uvedeme do varu. Opatrně nádobu odklopíme a za občasného promíchávání necháme rajčatovou šťávu odpařovat – směs by měla mírně zhoustnout a také ztmavnout. Pak ji musíme propasírovat přes síto, abychom z kečupu dostali semínka, která určitě při jídle nikdo nechce chroupat. Po propasírování vše znovu rozmixujeme spolu s vybraným sladidlem, citronovou šťávou a případně trochou octa. Nakonec vše vrátíme zpět na pánev, uvedeme do varu a necháme odpařovat dokud náš domácí kečup nemá požadovanou konzistenci. Pak ho ho pro rychlou spotřebu dáme do misky či sklenice, co po vychladnutí přemístíme do ledničky a nebo pro uskladnění ještě horký kečup přeložíme do vyvařených sklenic, zavíčkujeme a pasterizujeme přibližně patnáct minut. Zavařené sklenice umístíme v nějakém tmavším a chladném místě.
* čím širší je nádoba, ve které budeme domácí kečup připravovat, tím rychleji budeme hotovi. Nadbytečná tekutina se díky mnohem většímu povrchu výrazně dříve odpaří. Samozřejmě kečup můžeme dělat i v malém hrnci (nebo upravit recept pro větší množství rajčat a tím pádem musíme mít i větší nádobu), ale pak u jeho přípravy budeme muset strávit více času.
U nás doma děláme kečup velmi podobným způsobem a vždycky má obrovský úspěch 🙂 Jak jsou rajčata v akci, tak vždycky přichází týden zavařování.