Na přelomu července a srpna se začínají objevovat ostružiny. Můžeme se s nimi setkat na některých zahrádkách, okrajích lesů, slunečných loukách, ale i na různých rumištích, které mají celý den hodně světla. Jedná se o velmi chutné a zdravé ovoce, jehož kvalit si cenili už naši prapraprapředci v neolitu. Skvělou pochoutkou a navíc dobrým domácím lékem je ostružinový sirup, díky kterému uchováme většinu užitečných látek a chutí léta i pro sychravější roční období.
Ostružiny (a jakékoliv výrobky z nich, tudíž i domácí sirup) působí preventivně proti rakovině, mají močopudné účinky, pozitivně ovlivňují fungování trávicího traktu, doporučují se při menopauze a jako přírodní přípravek proti stresu nebo duševní nerovnováze. V domácí medicíně se sirup nejčastěji podává dětem na zlepšení trávení a také jako klasický přípravek proti horečkám, nachlazení a různým chřipkám (usnadňuje odkašlávání). Pravidelné popíjení skleničky ostružinové šťávy denně pomáhá zlepšit imunitu, ale s tím je lepší počkat až do podzimu, kdy tělo přestane mít pravidelný přísun vitamínů a zdraví prospěšných látek z našeho sezónního ovoce a zeleniny.
Recept: 3 kilogramy ostružin (ačkoliv rostou i ve městech, raději je sbírejme na méně prašných místech), 1 kilogram cukru
Ostružiny očistíme od zbytků větviček či lístků a opatrně pod tekoucí vodou omyjeme (jsou dost jemné, takže snažíme se je nemačkat, abychom nepřišli o cennou šťávu). Zasypeme je cukrem a odložíme v přikryté nádobě, aby nám na ně nesedaly mouchy a jiné nemilé octomilky, na noc. Druhý den vše zalijeme litrem teplé vody a na malém plamínku ohříváme tak dlouho, dokud se cukr dokonale nerozpustí. Pak už jen ostružinový sirup přelijeme přes nějaké síto, zbytky dáme ještě na pláténko a propasírujeme – pláténko zajistí, že se nám do tekutiny nedostanou žádné zbytky semínek. Nakonec už jen všechno rozlijeme do vyvařených lahví nebo sklenic, zavíčkujeme a pasterizujeme. Sirup je pak dobré uskladnit v chladném a tmavém místě, aby nám vydržel až do zimy.