V posledních letech naše domácí lékárničky zaplňuje čím dál tím větší množství různých nových či znovu objevených plodů. Mezi ně patří i rakytník, který má velké množství vitamínů a antioxidantů. Existuje nejeden recept na zpracování jeho plodů, níže ukážeme, jak si lze několika způsoby vyrobit rakytníkový sirup a olej.
Rakytníkový sirup lze získat velmi jednoduše obyčejným odšťavněním. Nasypeme ovoce do přístroje, čistou šťávu osladíme podle chuti, přelijeme do sklenic, ty poté zavíčkujeme, pasterizujeme a uskladníme v tmavé a chladné spíži. Sirupy sice většina lidí raději přechovává v lahvích, ale v tomto případě by to nebylo příliš praktické, protože rakytník rosolovatí a později bychom mohli mít problémy s rozléváním (a ze sklenice vždy ho můžeme pohodlně dostat ven lžičkou).
Rakytníkový sirup lze také samozřejmě připravit i bez odšťavňovače (recept uvedený výše lze vyzkoušet i klasickým drcením a vymačkáváním přes gázu, ale není to tak efektivní). V tomto případě si vezmeme jeden kilogram plodů, který promícháme s šedesáti deky krupicového cukru. Nádobu odložíme na dvanáct hodin a poté ji na malém plameni povaříme. Vychladlou šťávu přelijeme do sklenic, zavíčkujeme, zavaříme a poté je uskladníme – samozřejmě i v tomto případě je dáme raději do tmy a chladu.
I rakytníkový olej lze v domácích podmínkách vyrobit minimálně dvěma způsoby. První recept vyžaduje rozdrcení nebo odšťavnění plodů. Čirou tekutinu poté odložíme na nějaké studené místo na dvacet čtyři hodin. Poté by se nám měla na povrchu vytvořit mastná vrstva, kterou sesbíráme a přelijeme do vyvařených tmavých nádobek. Jak je asi každému jasné, výnosnost této metody není příliš vysoká, obsah tuku v plodech je mezi pěti až deseti procenty.
Druhý recept nám sice vytvoří více tekutiny, ale výsledkem není stoprocentní rakytníkový olej, ale spíše jakýsi výluh, který obsahuje také mnoho zdraví prospěšných látek. Nadrtíme si sušené plody (i se semínky) a zalijeme je stejným objemem co nejkvalitnějšího oleje. Převážně se používá neutrální slunečnicový. Olivový je sice v pořádku, ale přidává výsledku hodně své vlastní chuti. Nádobu odložíme na tmavší místo s pokojovou teplotou, každý den dvakrát promícháme. Po týdnu rakytníkový olej přecedíme a přelijeme do vyvařených lahví.
Pokud rakytnikovy sirup budete pasterizovat, znicite v nem vitamin C.
Nezničí se, sníží se jeho množství, ale stále ho zůstane hodně.