Aronie, zvaná též černý jeřáb či temnoplodec, byla ještě před několika lety u nás téměř neznámá či možná přesněji skoro úplně zapomenutá. Ale s rostoucí oblibou zdravé výživy a chutí objevovat nové a nepoznané, plody tohoto keře nyní zažívají renesanci. Pro potřeby domácí lékárničky si můžeme z aronie připravit sirup, který pro náš organismus bude výtečným zdrojem antioxidantů.
Recept je velmi snadný, potřebujeme jen cukr a plody aronie. Často se doporučuje je nechat přejít mrazem, aby měly příjemnější chuť a nebyly tak trpké. Na druhou stranu riskujeme, že ptáci a zvířata bobulky sklidí za nás. Proto je nejrozumnější si udělat sirup jednou z čerstvých plodů, abychom měli jistotu, že si něco na zimu připravíme a pak případně podruhé po prvních mrazících, pokud máme štěstí a ještě něco na keřích zůstalo. Případně část čerstvých bobulek dáme na pár dní na mrazák, kde se pokusíme napodobit přírodu.
Ovoce propláchneme, necháme okapat, dáme do hrnce a na každé kilo nasypeme půl kilogramu cukru, promícháme a odložíme na několik hodin. Pokud pracujeme se zmrzlými plody aronie, tak čekáme do jejich plného rozmrznutí. Pak přilijeme přibližně půl litru vody, patnáct minut povaříme a hrnec odložíme na noc do chladu. Druhý den tekutinu přecedíme přes síto, zbylé ovoce aronie rozdrtíme a ještě přes gázu z nich vymačkáme co nejvíc šťávy. Sirup uvedeme do varu a ihned vroucí rozlijeme do vyvařených lahví, které uzavřeme a případně ještě zalijeme voskem. Uchováváme na tmavém a pokud možno chladnějším místě. Tento recept můžeme i mírně obohatit, do prvního vaření lze přidat vanilkový lusk a do druhého šťávu vymačkanou z jednoho citronu či kyselinu citronovou.
Existuje také recept na sirup z aronie připravovaný za studena. Někdo preferuje spíše tuto variantu v očekávání ještě většího přísunu vitamínů. Na druhou stranu je vždy u studeného způsobu přípravy riziko výrazně kratší trvanlivosti a také mnohem více si při přípravě musíme dávat pozor na hygienu – vše musí být dokonale čisté a vyvařené. Ovoce velmi pořádně omyjeme, necháme okapat a dáme do nějakého většího hrnce. Přisypeme k nim kyselinu citronovou (na kilogram aronie čtyřicet gramů kyseliny), zamícháme, zalijeme studenou vodou, znovu prudčeji zamícháme a odložíme na celý den (dvacet čtyři hodin) do chladu. Pak přecedíme tekutinu, ovoce přes gázu ještě vymačkáme a nakonec přidáme cukr v poměru na litr šťávy kilogram cukru. Za občasného promíchání ho necháme dokonale rozpustit, hotový sirup rozlijeme do lahví, na vrch dáme lžičku čtyřiceti procentní lihoviny, uzavřeme a zalijeme každé víčko voskem. Pro skladování sirupu podle receptu za studena platí stejná pravidla, jako pro ten připravovaný verzí za tepla.
A jak sirup z aronie a vůbec toto ovoce obecně prospívá našemu zdraví? Jak už bylo uvedeno, je skvělým zdrojem antioxidantů, které chrání lidský organismus před účinky volných radikálů. Najdeme tu také nepřeberné množství antokyanů a bioflavonoidů, které zlepšují krevní oběh, zpomalují stárnutí buněk, omezují škodlivé účinky cholesterolu a snižují riziko mrtvice i infarktu. V sirupu také najdeme hodně vitamínů a minerálů, jejichž pravidelný přísun je pro správné fungování lidského organismu nezbytný.