Refluxní choroba jícnu – reflux

Všichni kojenci se rodí se slabším jícnovým svěračem v horní části žaludku. Ten brání jídlu, aby se vracelo spolu s žaludečními kyselinami zpět do jícnu. Tato situace se většinou celkem rychle vyřeší sama během prvního roku života. Ale v některých případech přetrvává až do příchodu pevné stravy a někdy i déle. V tomto případě se u dítěte nejpravděpodobněji objevila refluxní choroba jícnu neboli gastroezofageální reflux.


Mezi příznaky refluxu patří pálení za hrudní kostí (to nám ale malé miminko bohužel popsat nedokáže), časté zvracení, odmítání potravy, zakuckávání při kojení, hubnutí nebo stále stejná váha, u starších dětí se objevují častější záněty průdušek a plic a miminko převážně po krmení hodně pláče a nebo se rozbrečí po položení do postýlky – po zvednutí se převážně uklidní. Také většinou není schopno přijmou větší množství jídla najednou. Pokud pozorujeme u nemluvněte tyto symptomy, raději ho nechme vyšetřit lékařem, který stanoví další postup, případně úpravu jídelníčku a také léčbu onemocnění. Ale i sami doma mu můžeme trochu ulevit.

– rozhodně ho nenuťme jíst velké porce. Raději rozdělme jídlo na menší části, které mu pak podáváme v častějších intervalech.
– je vhodné odříhnutí i během kojení
– po jídle ho podržme delší dobu ve vzpřímené pozici a totéž zopakujme přibližně po patnácti minutách
– u starších dětí nadzvedněme v postýlce horní část (úplně stačí tvrdší polštář pod matraci a nebo několik knížek), tak aby matrace svírala cca 30 až 40 uhel s rovinou, díky tomu potraviny se samy udrží delší dobu v žaludku.
– kromě léků pediatr pravděpodobně doporučí i přidávání různých zahušťovačů do mléka, jako je například Nutriton nebo i přímo krmení speciálně upravenou kojeneckou výživou.
– častěji ho nosíme (vhodný může být indiánský šátek) nebo ho dáváme do polohovacího lehátka
– občas se doporučuje, abychom dítě učili i ležet krátce na bříšku (pod dohledem a samozřejmě ne hned po jídle) – může to posílit břišní svalstvo
– pokud kojíme, je nutno se vyhýbat nikotinu, kofeinu a alkoholu
– starším dětem je nutno upravit jídelníček a vyřadit to, co zesiluje tvorbu žaludečních šťáv (čili například ostré koření, tučná a smažená jídla ale i čokoládu)